17:00 - 8:00
همه روزه
02166223116
02166223169
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

اجزای سیستم اعلام حریق

اجزای سیستم اعلام حریق | تجهیزات سیستم اعلام حریق | اعلام حریق

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

اجزای سیستم اعلام حریق ، تجهیزات دیداری و شنیداری سیستم اعلام حریق در زمان های اولیه شروع آتش سوزی، حریق را شناسایی کرده و مراتب را به مرکز کنترل اعلام حریق ارسال می کنند. اجزاء سیستم اعلام و اطفاء حریق باید در مقابل یکدیگر قرار گیرند تا در صورت تشخیص حریق توسط سیستم اعلام حریق و سیستم اطفاء حریق بتواند سریعاً حریق را مهار نماید.

 

تجهیزات سیستم اعلام حریق

اجزای سیستم اعلام حریق شامل تجهیزات آتش نشانی تشخیص حریق (دتکتورها و شاسی ها)، تجهیزات هشدار دهنده دیداری و شنیداری حریق (آژیرها، فلاشرها، زنگ ها و ...)، پنل کنترل مرکزی که میان تجهیزات تشخیص حریق و اعلام حریق ارتباط برقرار می کند و تجهیزات جانبی مختلف (انواع مبدل ها، انواع رله ها و بردهای اینترفیس، جداکننده اتصال کوتاه، انواع تجهیزات ارتباطی و آزمایش سیستم، کابل ها، جعبه تقسیم ها و...) که برای تکمیل و قدرتمند نمودن سیستم مورد استفاده قرار می گیرند. تمامی تجهیزات اعلام حریق باید دارای استانداردهای معتبر و شناخته شده باشند، تا سیستم اعلام حریق بتواند دارای عملکرد صحیح باشد.

 

تجهیزات تشخیص حریق (دتکتورها، شستی ها)


دتکتور اعلام حریق:

همان گونه که در مطلب بررسی انواع دتکتورهای سیستم اعلام حریق بیان شد، دتکتورها وظیفه آشکارسازی حریق را برعهده دارند. در صورت وقوع حریق دتکتور سیگنالی را به پنل مرکزی ارسال و اعلام حریق می نماید. دتکتورها دارای انواع مختلف (دودی، حرارتی، شعله ای و گازی) هستند. جهت آشنایی بیشتر با انواع دتکتورها، به مطلب مربوط به بررسی انواع دتکتورهای سیستم اعلام حریق مراجعه نمایید.

 

دتکتور اعلام حریق

 


شاسی اعلام حریق:

شاسی اعلام حریق و یا شستی اعلام حریق یکی از اجزاء تشخیص اعلام حریق دستی می باشد. در صورت وقوع حریق با فشردن طلق شستی اعلام حریق و یا شکستن شیشه شاسی توسط افراد، آلارم به پنل اعلام حریق ارسال شده و سیستم اعلام حریق فعال میگردد و باعث به صدا در آمدن تجهیزات صوتی و شنیداری هشدار دهنده میگردد. شاسی اعلام حریق معمولاً دارای یک LED می باشد که در زمان حریق چراغ روشن میگردد. برای ریست کردن طلق شاسی و یا تعویض شیشه شکسته از یک کلید و یا آچار مخصوص توسط افراد آموزش دیده استفاده می شود. شاسی اعلام حریق نباید در مکان های کثیف و آشپزخانه نصب شود و معمولاً در مکان هایی استفاده می شود که قابل روئیت افراد باشد، مانند: راهروها، راه پله ها، کنار درب های ورود و خروج. شستی ها با توجه به مکان مورد استفاده ضد آب یا ضد انفجار می باشند. بر روی شاسی ها کلمه Fire درج شده و به رنگ قرمز می باشند.

 

شستی اعلام حریق

 


تجهیزات هشدار دهنده دیداری و شنیداری حریق (آژیرها، چراغ ها، زنگ ها و ...)


آژیر اعلام حریق:

آژیر اعلام حریق یکی از تجهیزات صوتی و شنیداری سیستم اعلام حریق است. در زمان حریق این آژیرها فعال شده و به صدا درمی آیند و ساکنین را از بروز حریق مطلع می نمایند. هر زون نیازمند یک آژیر اعلام حریق می باشد. صدای آژیر اعلام حریق باید متفاوت با سایر آژیرها (آژیر دزدگیر و ...) باشد. آژیر اعلام حریق باید در راهروها، انبارها و ... به وضوح دیده شود. بنابراین استفاده از چند آژیر با صدای کم بهتر از تعداد آژیر کم با صدای بلند می باشد. حداقل صدای آژیراعلام حریق باید 65db (دسی بل) باشد. محل نصب آژیرها با توجه به نوع کاربری های مختلف متفاوت است. معمولاً در سیستم اعلام حریق متعارف آژیرها بصورت مستقل نصب می شوند، ولی در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر آژیرها در کنار دتکتورها و شاسی ها در یک حلقه یا لوپ قرار می گیرند. در صورت وقوع حریق و ارسال آلارم هشدار به پنل اعلام حریق، آژیرها به صدا درمی آیند.

 

آژیر اعلام حریق


چراغ چشمک زن اعلام حریق:

چراغ چشمک زن جزء تجهیزات دیداری سیستم اعلام حریق است. این چراغ ها معمولاً به رنگ قرمز بوده و در بالای درب واحدها و اتاق ها و یا راهروها و راه پله ها نصب میگردد. چراغ هایی که در راهروها و راه پله ها نصب می شوند به موازات آژیرها قرار گرفته و به صورت هماهنگ با آژیرها فعال می شوند. در صورت از کار افتادن آژیر، چراغ چشمک زن افراد را از وقوع حریق مطلع می نماید، مناسب ترین گزینه برای آگاهی افراد ناشنوا از رخداد حریق چراغ های چشمک زن می باشند.

 

چراغ چشمک زن اعلام حریق


چراغ ریموت سردرب اعلام حریق:

جهت تشخیص دقیق محل آتش سوزی در ساختمان های چند واحدی از چراغ های سردرب واحدها استفاده می شود. در صورت فعال شدن دتکتورها، چراغ ریموت سردرب نیز روشن و مکان دقیق حریق مشخص می شود.

 

چراغ ریموت سر درب اعلام حریق


پنل مرکزی اعلام حریق:

یکی از اجزاء اصلی سیستم اعلام حریق است که وظیفه مدیریت سیستم را برعهده دارد. پنل مرکزی سیگنال های ارسالی از طرف دتکتورها و شستی ها را دریافت نموده و با استفاده از اجزاء دیداری و شنیداری اعلام حریق، افراد را از بروز حریق مطلع می نماید. پنل مرکزی اعلام حریق می تواند مکان دقیق حریق را نیز شناسایی کند، بنابراین باید در مکان هایی نصب شود که احتمال آتش سوزی در آنجا کم و رفت و آمد افراد مسئول در آنجا زیاد و به راحتی قابل مشاهده باشد (معمولاً ورودی ساختمان ها). تا در زمان وقوع حریق و روشن شدن چراغ های تابلوی مرکزی سریعاً بتوانند مکان دقیق حریق را با استفاده از تابلو شناسایی و اقدامات لازم جهت اطفاء را فراهم نمایند.

 

پنل مرکزی اعلام حریق


جدا کننده اتصال کوتاه:

با استفاده از این جدا کننده می توان در صورت بروز عیب قسمت معیوب را از قسمت سالم جدا نمود و پس از برطرف نمودن عیب دوباره اتصال مدار را برقرار نمود. در طراحی و اجرای سیستم اعلام حریق به ازای هر زون در هر لوپ باید یک ایزولاتور اتصال کوتاه در نظر گرفته شود. زیرا در صورت اتصال کوتاه در هر لوپ تجهیزات سیستم اعلام حریق از کار می افتند. با استفاده از ایزولاتور اتصال کوتاه می توان از بروز چنین مشکلی جلوگیری نمود. (با توجه به استاندارد NFPA72 در صورت اتصال کوتاه در لوپ، نباید بیش از یک زون از مدار خارج شود.)

 

منبع تغذیه:

سیستم های اعلام حریق علاوه بر متصل بودن به شبکه الکتریکی ساختمان باید دارای سیستم برق اضطراری و باطری نیز باشند. تا در صورت قطع شدن برق دستگاه از کار نیافتد.


شرکت گرمایش برودت پارس با سابقه طولانی در زمینه مشاوره آتش نشانی ، طراحی و اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. در صورت داشتن سوال می توانید با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما با لبخند آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

مبتکران صنعت
از وبسایت ما در مورد اجزای سیستم اعلام حریق دیدن فرمائید:
http://msdco.ir/2018/11/11/اجزای-سیستم-اعلام-حریق/

عباس
سلام
ببخشید منظور از چراغ های نمایشگر همان چراغ های ریموت سردرب است؟

گرمایش برودت پارس
سلام، بله چراغ های نمایشگر نام دیگر چراغ های ریموت سر درب می باشد. چراغ های نمایشگر سیستم اعلام حریق معمولاً در سیستم های اعلام حریق متعارف مورد استفاده قرار می گیرند. این چراغ ها جلوی درب هر واحد آپارتمان نصب می شوند، تا در صورت بروز حریق در یک واحد آپارتمان با روشن شدن چراغ سر درب مکان دقیق حریق مشخص شود .
صابر
سلام وقتتون بخیر
ببخشید اگر ساختمان تک واحدی باشد نصب چراغ چشمک زن LED اجباری است؟

گرمایش برودت پارس
سلام، خیر
در صورتی که ساختمان تک واحدی باشد نصب ال ای دی اجباری نیست. ولی اگر بیش از یک واحد باشد، نصب یک عدد ال ای دی جلوی درب هر آپارتمان به منظور تفکیک در زون بندی سیستم اعلام حریق ضروری است.

کاظمی
آیا منظور از سنسور اعلام حریق همان دتکتور اعلام حریق است
گرمایش برودت پارس
بله، سنسور اعلام حریق همان دتکتور اعلام حریق ( آشکارساز اعلام حریق ) می باشد.
سهیل
آیا در اتاق های سرور می توان از دتکتور حرارتی استفاده کرد؟
گرمایش برودت پارس
به دلیل بالا بودن دمای اتاق در اتاق های سرور نمی توان از دتکتور حرارتی استفاده نمود. زیرا دمای بالا سبب خطای دستگاه و آلارم دتکتور میشود.
کرمی راد
چرا در سیستم اعلام حریق از باتری استفاده می شود؟
گرمایش برودت پارس
باتری در سیستم اعلام حریق باعث می شود مدار اعلام حریق در زمان قطع شدن ناگهانی جریان برق و همچنین قطع جریان برق در زمان آتش سوزی بتواند مجدد راه اندازی شود.
کرمی راد
میشه بفرمایید این باتری های اعلام حریق چه مشخصاتی باید داشته باشند؟
گرمایش برودت پارس
سیستم اعلام حریق معمولاً از 2 باتری 12 ولت مستقیم از نوع باتری خشک با 6/2 آمپر ساعت به صورت سری متصل می شوند. برای بیش از دو زون از باتری 7 آمپر استفاده می شود.
حسنی
فاصله نصب هر شاسی اعلام حریق چقدر است ؟
گرمایش برودت پارس
شاسی ها معمولاً با ارتفاع 1/4 بالاتر از سطح زمین در پاگردها و راه روها، در معرض دید سایرین نصب می شوند. فاصله شاسی ها در مکان های کم خطر 30 متر از هر نقطه و در مکان های پرخطر کمتر از 30 متر می باشد.
ahmadvand
سلام، روش کار سیستم اعلام حریق به چه صورتیه؟
karamirad
سلام
روز بخیر
چه ساختمان هایی باید به سیستم اعلام حریق مجهز گردند؟

گرمایش برودت پارس
سلام، سیستم اعلام حریق در لحظات اولیه حریق محل آتش سوزی را تشخیص داده و گزارشات لازم را به پنل مرکزی سیستم اعلام حریق ارسال می نماید. اعلام حریق به ساکنین توسط تجهیزات دیداری و شنیداری این سیستم مانند: آژیر اعلام حریق، چراغ چشمک زن و ... انجام می گیرد.
گرمایش برودت پارس
سلام، با توجه به مبحث چهارم مقررات ملی نه گانه ساختمان، ساختمان های مسکونی، آموزشی و تربیتی، تجاری، اداری، صنعتی، درمانی و مراقبتی، انبارها و مکان های پرخطر باید به سیستم اعلام حریق مجهز گردند.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166223169 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
09194782491
02166223116
:ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ
ایمیل : gbparsco@gmail.com

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search