HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
17:00 - 8:00
همه روزه
02166223116
02166223169
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

سیستم اطفاء حریق آیروسل

سیستم اطفاء حریق آیروسل | سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری آیروسل

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

سیستم اطفاء حریق آیروسل ، سیستم اطفای حریق بر پایه پودر و گاز (ذرات جامد و آیروسل) می باشد. آیروسل ماده جامد غیر سمی است و تا زمانی پایدار می ماند که به صورت الکتریکی و یا واکنش گرمازا فعال نشده باشد. در صورت فعال شدن ترکیبی با خاصیت خاموش کنندگی تولید می کند. سیستم های آیروسل به هیچگونه لوله کشی پیچیده و یا سیلندر تحت فشار، مخزن آب، نازل، دریچه ها و ... نیاز ندارند.


سیستم اطفای حریق اتوماتیک پودری آیروسل (آئروسل)

سیستم اطفاء حریق آئروسل یا آیروسل نمونه ای از سیستم های اطفای حریق است که جایگزین سیستم اطفای حریق هالون 1301 و سیستم اطفاء حریق کربن دی اکسید CO2 پرفشار می باشد. این سیستم شبیه سیستم اطفای حریق گازی یا سیستم اطفای حریق شیمیایی خشک برپایه ذرات است. سیستم اطفای حریق آیروسل از ذرات بسیار ریز جامد و مواد گازی برای خاموش کردن آتش استفاده می کند، ماده جامد و گازی بر اثر واکنش گرمازا تولید می شوند. بر اثر یک واکنش گرمازا، ذرات ریز آیروسل فشرده و گاز سیال از سیستم اطفاء حریق آیروسل خارج می شوند. برعکس سیستم های اطفای حریق گازی که گاز منتشر می کنند و عوامل خاموش کننده شیمیایی خشک که از ذرات پودری به اندازه 150 – 25 میکرومتر تشکیل شده اند، سیستم اطفای حریق آیروسل فشرده از ذرات بسیار ریز با اندازه 10 میکرومتر تشکیل می شوند. همچنین ذرات جامد آیروسل نسبت به عوامل خاموش کننده شیمیایی دارای جرم بسیار کوچکی هستند، همین موضوع سبب ماندگاری بیشتر آن در هوا می شود. سیستم اطفا آیروسل در زمان تخلیه در منطقه محافظت شده پسماند کمتری از خود بر جای می گذارد. در مقایسه با سیستم اطفای حریق شیمیایی خشک و یا سیستم اطفای حریق شیمیایی تر (مواد داخل خاموش کننده های کف) که باید مستقیم به سمت شعله نشانه گیری شوند، آیروسل بدون در نظر گرفتن مکان و ارتفاع آتش می تواند به وسیله عمل مکانیکی، الکتریکی و یا الکترومکانیکی (ترکیبی) به سمت هدف پرتاب و بر روی حریق تأثیرگذار باشد.

 

سیستم آیروسل


خاموش کننده آیروسل

اطفاء حریق به وسیله آیروسل به میزان غلظت ذرات آیروسل در مقابل آتش بستگی دارد و مقدار مواد خاموش کننده ، وابسته به مساحت منطقه حفاظت شده و نوع خطر حفاظت شده است. هر چه سریعتر اطراف آتش با آیروسل پوشانده شود عملیات اطفا سریعتر انجام می گیرد. 4 روش مهار حریق در زیر بیان می شود.

1.    کم کردن و یا ایزوله کردن سوخت
2.    کم کردن حرارت
3.    کم کردن و یا ایزوله کردن اکسیژن
4.    مهار واکنش زنجیره ای مواد اشتعال زا

سیلندرهای آیروسل از ذرات بسیار ریز ترکیبات پتاسیم تشکیل شده اند، در صورت تحریک الکتریکی و یا حرارتی در بین ذرات پتاسیم (K) از سیلندر خارج می شوند و با گازهای CO2، N2 و یا بخار آب ترکیب شده و تشکیل ماده اطفایی می دهند. ترکیبات پتاسیم به کمترین انرژی جهت یونیزاسیون نیاز دارند که این انرژی توسط حریق تأمین می شود. با جذب انرژی ذرات جامد پتاسیم به قسمت های کوچکتری تبدیل شده و یون های پتاسیم را آزاد می کنند. یون های پتاسیم با هیدروکسید، هیدروژن و اکسیژن (OH، H، O) ترکیب شده و مولکول های بی خطری مانند پتاسیم هیدروکسید و آب تولید می کنند، بنابراین بدون کاهش اکسیژن، واکنش زنجیره ای حریق متوقف می شود.

 

کاربرد سیستم اطفا حریق آیروسل

این سیستم می تواند در پنج کلاس حریق A، B، C، E و F مورد استفاده قرار گیرد. از جمله کاربردهای این سیستم عبارت است از: تابلوهای کنترل، اتاق های کنترل، انبارهای مواد شیمیایی، اتاق های IT، تابلوهای برق، دیزل ژنراتورها، تابلوهای مخابراتی، موتورهای برق، پمپ ها، مصارف دریایی (بنادر و کشتیرانی)، کارخانه، اتاق فرمان، کابین های مخابرات، دفاتر پستی، صنایع نفت و گاز، سیستم توزیع برق، اتاق های UPS و ...

 

مزایای سیستم اطفای حریق آیروسل

•    موثر برای انواع طبقه بندی آتش
•    موثرترین سیستم اطفا حریق با توجه به وزن
•    جایگزین هالون 1301 و غیر سمی
•    هزینه نگهداری و پشتیبانی بسیار پایین
•    بدون نیاز به لوله کشی و مخازن تحت فشار
•    کم وزن و کم حجم
•    ایجاد کمترین میزات آلودگی پس از عملیات اطفاء

اطفای حریق آیروسل

 

معایب سیستم اطفای حریق آیروسل

1-    این سیستم قابلیت شارژ نداشته و پس از هر بار استفاده و اتمام تاریخ انقضاء می بایست سیستم جدید خریداری شود.
2-    در صورت خرابی مرکز کنترل امکان فعال سازی به صورت دستی وجود ندارد.
3-    قابلیت خنک کنندگی آن پایین است.
4-    به دلیل تولید حرارت بالا برای مناطق پرخطر پیشنهاد نمی شود.
5-    برای کلاس های حریق A،B،C دارای محدودیت می باشد.
6-    ایجاد حالت غبار در زمان تخلیه سبب کاهش دید افراد شده و در خروج آنها مشکل ایجاد می کند.
7-    بدلیل مضر بودن برای انسان ها، در مکان هایی که افراد حضور دارند پیشنهاد نمی شود.
8-    بدلیل قابلیت نفوذ اندک مواد برای اطفاء مایعات قابل اشتعال در حجم بالا و حریق های عمیق کاربرد ندارد.
9-    برای اطفاء مواد منفجره مانند TNT، باروت و غیره مناسب نمی باشد.
10-  به دلیل ایجاد پسماند، تولید گرد و غبار در مکان هایی که دارای تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی هستند پیشنهاد نمی شود.
11-  به دلیل ایجاد چسبندگی و تغییر رنگ بر روی کاغذ در اتاق های آرشیو و بایگانی اسناد پیشنهاد نمی شود.

 

کاربرد استفاده از عوامل اطفای حریق آیروسل

به عنوان سامانه ی غرقه سازی کامل آتش و یا به عنوان سامانه ی اطفاء حریق برای استفاده ی موضعی مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های اطفای حریق با غرقه سازی، بر روی دیوار و یا سقف نصب می شوند. با تعیین تعداد کل آیروسل های لازم برای اطفاء حریق در فضای مشخص شده، می توان به اطفای حریق با غرقه سازی کامل دست یافت. در سیستم اطفای حریق به روش غرقه سازی برای انتقال و یا توزیع عامل اطفایی از محل ذخیره سازی به محیط بیرون، به هیچگونه شبکه توزیعی نیازی نیست، زیرا سیستم اطفاء حریق آیروسل بطور مستقل و به عنوان مخزن ذخیره سازی و نازلی که گاز را مجبور به حرکت می کند، عمل می نماید. در نتیجه در فضای اشغال شده صرفه جویی شده و سبب بالا بردن بازده حمل و نقل می شود.

معمولاً در دستگاه های قابل حمل دستی که ماده اطفایی مستقیم به سمت آتش پرتاب می شود، از سیستم اطفای حریق با کاربرد موضعی استفاده می کنند. سیستم اطفای حریق آیروسل فشرده قابل حمل پاششی، معمولاً به گونه ای طراحی شده است که می تواند آیروسل را به صورت 360 درجه پراکنده کند و ابر آیروسلی بزرگی را اطراف آتش ایجاد نماید. بنابراین بر عکس سیستم اطفاء حریق قابل حمل پاشیدنی، دیگر نیاز نیست کاربر در زمان استفاده از این سیستم به عنوان یک سیستم قابل حمل به شعله نزدیک شود و خود را در معرض خطر شعله قرار دهد. زمانی که ذرات آیروسل به شعله برسد، حمله شروع و رادیکال های پتاسیم خنثی کننده ی آتش تولید می شوند. آتش تا زمانی قابل کنترل است که آیروسل غلظت کافی را دارا باشد. در صورتی که غلظت آیروسل به اندازه کافی نباشد، با پایین آوردن دمای شعله به اندازه ای می تواند جلو آن را گرفت. این عمل شرایطی را به وجود می آورد تا در هنگام تخلیه ساکنین به منطقه امن، آتش کنترل شود.

 

 نتیجه گیری:

سیستم های اطفاء حریق آئروسل (Aerosol) همانند سیستم های اطفاء حریق گاز برای خاموش کردن آتش، در مناطقی که استفاده از عوامل خاموش کننده ی معمولی مانند آب یا فوم (Foam) سبب آسیب بیشتر به حریق می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم های اطفای حریق آیروسل جایگزین سیستم های اطفای حریق هالون می باشند، که هیچ تأثیر مخربی بر روی محیط زیست ندارند. این سیستم ها را می توان به صورت الکتریکی، گرمایی و یا دستی فعال نمود. شما می توانید با استفاده از سیستم های اطفاء حریق از تمام مشکلات موجود در سیستم های آتش سوزی سنتی جلوگیری کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نظری می توانید از طریق کامنت و یا تماس تلفنی با کارشناسان شرکت مشاور آتش نشانی گرمایش برودت پارس در ارتباط باشید.


توانا
خسته نباشید.زمان لازم برای خاموش کردن اتش با گاز ایروسل چقدر است؟ممنون میشم پاسخ بدید.
گرمایش برودت پارس
سپاس از شما
برای اطفاء حریق با گاز آیروسل با توجه به استانداردها و توصیه تولیدکنندگان حداقل می بایست 10 دقیقه گاز آیروسل در داخل اتاق باشد و پس از اینکه از خاموش بودن حریق اطمینان حاصل شد، با استفاده از یک فن قوی باید محیط از گرد و غبار و دود حاصل از حریق تخلیه شود.

نوید
سلام مهندس.
ببخشید در چه مکان هایی از سیستم اطفای حریق ایروسل استفاده میشود.

گرمایش برودت پارس
سلام، استفاده از سیستم اطفای حریق آیروسل در تمامی مکان ها امکانپذیر است ولی استفاده از این سیستم اطفا در اتاق های سرور و مکان هایی که تجهیزات گران قیمت در آنها موجود است پیشنهاد می شود.
علیپور
آیا کپسول آتشنشانی پودری یک بار مصرف است ؟
گرمایش برودت پارس
خیر، کپسول آتشنشانی پودری یک بار مصرف نیست و پس از هر بار استفاده باید توسط متخصصان این زمینه شارژ گردد.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166223169 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
09194782491
02166223116
:ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ
ایمیل : gbparsco@gmail.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search