HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 17:00
همه روزه
02166223169
02166223116
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر (addressable) – سیستم هوشمند اعلام حریق

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر ، همانند سیستم اعلام حریق معمولی یکی از پرکاربردترین سیستم های اعلام حریق به شمار میرود. اصول کشف و تشخیص حریق در سیستم های آدرس پذیر همانند سیستم های اعلام حریق معمولی است. با این تفاوت که در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هر یک از اجزاء میدانی مانند آشکارساز ، شاسی اعلام حریق ، ورودی ها و خروجی ها درون لوپ آدرس پذیر دارای آدرسی اختصاصی اند، که با مرکز کنترل در ارتباط می باشند.

 

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر چیست؟

هر یک از تجهیزات سیستم اعلام حریق دارای آدرسی منحصر به فرد هستند. بنابراین سیستم اعلام حریق آدرس پذیر قابلیت تشخیص تمامی اجزاء میدانی را دارد. وضعیت تجهیزات اعلام حریق از روی صفحه کنترل مرکزی قابل مشاهده و شناسایی است. مکان و آدرس اختصاصی هر یک از تجهیزات آتش نشانی اعلام حریق در زمان نصب سیستم اعلام حریق در مرکز کنترل تعریف می شود. سیستم های اعلام حریق آتش نشانی دارای برندهای مختلفی هستند، روش آدرس دهی سیستم های آدرس پذیر در برندهای مختلف متفاوت است. برخی به صورت دستی، برخی به صورت نرم افزاری و برخی از طریق کنترل پنل مرکزی آدرس دهی می شوند.
با استفاده از پروتکل های ارتباطی، تابلو کنترل مرکزی اطلاعات هر یک از تجهیزات اعلام حریق را تجزیه و تحلیل کرده و در صورت بروز حریق و یا خطا پنل مرکزی تغییر وضعیت ایجاد شده را شناسایی و محل دقیق آتش سوزی و یا خطا را مشخص می کند. در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر علاوه بر مشخص نمودن منطقه ای که در آن حریق و یا خطا رخ داده، می توان دقیقاً عاملی را که حریق را شناسایی کرده را معین و مکان دقیق آتش سوزی یا خطا را تشخیص داد و هشداردهنده هایی که مربوط به آن مکان می باشد، فعال نمود. بیشترین مساحت فضایی که توسط یک حلقه (لوپ) در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر می تواند حفاظت شود ده هزار متر مربع است.

طراحی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر، مشابه سیستم های اعلام حریق متعارف براساس گواهینامه های NFPA و BS5839 صورت میگیرد.

 

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند

سیستم آدرس پذیر هوشمند نوعی از سیستم اعلام حریق آدرس پذیر است که دارای ساختاری شبیه به سیستم آدرس پذیر معمولی است. با این تفاوت که مجهز تجهیزات آنالوگ (Analogue-Addressable) است و ویژگی ها و امکانات نرم افزاری بیشتر و قدرتمندتری را در زمینه بهره برداری، آزمون و نگهداری سیستم ارائه می دهد. عملکرد آشکارسازها (دتکتورها) در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف یکسان است. تفاوت این دو سیستم در نحوه پیکربندی و فناوری استفاده شده در آنها می باشد. در سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر معمولی و متعارف آشکارسازها همواره فعال بوده و مانند یک کلید دو طرفه صفر و یک در دو حالت عادی و هشدار عمل می کنند. اما در سیستم هوشمند اعلام حریق، دتکتورها همیشه در حالت فعال قرار دارند و سیگنال های ارسالی تابلو کنترل مرکزی را دریافت و به آنها پاسخ میدهند. این بدان معنی است که در این سیستم هیچ حالت هشدار و یا عدم هشداری وجود ندارد. در این سیستم ها عملکرد دتکتورها بر پایه ریزپردازنده ها است، که به صورت نرم افزاری با یکدیگر در ارتباط هستند. دتکتورها داده ها را به عنوان سیگنال ورودی در اختیار ریزپردازنده های تابلو کنترل مرکزی قرار میدهند.

در سیستم آدرس پذیر هوشمند آشکارسازهای هوشمند بیشتر حسگر می باشند، به این معنی که وظیفه تشخیص ندارند و به طور مداوم استانداردهای محیطی را اندازه گیری می کنند و نتایج را بطور مداوم در اختیار تابلو کنترل مرکزی قرار میدهند و پانل با توجه به تنظیمات نرم افزاری واکنش مطلوبی نشان داده و تشخیص میدهد وضعیت عادی است یا خیر. بنابراین به سیستم آدرس پذیر هوشمند، سیستم آدرس پذیر آنالوگ نیز گفته می شود.
یکی از ویژگی های بارز سیستم آدرس پذیر هوشمند تفکیک وضعیت هشدار از وضعیت خطر و جبران سازی حساسیت آشکارسازها در مواجهه با آلودگی محیطی است. نصب و راه اندازی سیستم های هوشمند معمولی بوده و سیم بندی آنها همانند سیستم آدرس پذیر اعلام حریق بصورت حلقوی انجام می گیرد.

 

سیستم آدرس پذیر هوشمند


مزایای سیستم اعلام حریق هوشمند

•    این سیستم ها واکنش سریعی دارند
•    هزینه تعمیر و نگهداری نسبتاً پایین است
•    درصد خطا در این سیستم ها بسیار ناچیز است
•    قابل تنظیم از طریق صفحه کلید
•    قابل اتصال به سایر سیستم های امنیتی و حفاظتی ساختمان
•    قابل اتصال به رایانه و کنترل نرم افزار
•    امکان انتخاب حساسیت ویژه برای هر دتکتور
•    هشدارها در چند مرحله در قالب پیش هشدار و هشدار اصلی عمل می کنند
•    آشکارسازها (سنسورها) می توانند به طور مداوم مورد آزمایش و نظارت قرار گیرند
•    در این سیستم تغییرات محیطی موثر بر آشکارسازها قابل جبران است

 

ساختار و نحوه عملکرد سیستم آدرس پذیر

در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تمامی تجهیزات اعلام حریق مانند: دتکتورها، شستی های اعلام حریق، آژیرها، ورودی ها و خروجی ها در یک لوپ (حلقه) قرار می گیرند. و هر یک از تجهیزات دارای آدرسی مخصوص به خود هستند که بر روی مرکز کنترل اعلام حریق تعریف می شوند. به طوری که کنترل پنل از طریق آن آدرس می تواند مولفه ها را شناسایی کرده و اطلاعات آنها را تبادل کند. در این سیستم زون بندی بصورت نرم افزاری از روی کنترل پنل انجام می شود و می توان از چند زون (منطقه) در یک حلقه (لوپ) استفاده نمود. در حلقه تغذیه تجهیزات، تبادل اطلاعات و ارتباط سیگنال ها بین تجهیزات و کنترل پنل مرکزی اعلام حریق از طریق یک جفت سیم انجام می شود.
در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، پروتکل ارتباطی بین تجهیزات و کنترل پنل مرکزی اعلام حریق هر یک از تولید کنندگان با برندهای دیگر متفاوت است. بنابراین در این سیستم می بایست فقط از تجهیزات و محصولات یک برند در لوپ استفاده شود. گاهی برخی تولیدکنندگان از یک نوع پروتکل در طراحی و ساخت تجهیزات و محصولات استفاده می کنند، در این صورت بسته به تایید کارخانه سازنده در یک سیستم آدرس پذیر، ممکن است یک یا دو مارک معاف شوند.
بعضی اوقات برخی سازندگان سیستم اعلام حریق تمامی تجهیزات اعلام حریق را تولید نمی کنند، مانند دتکتور گازی، شستی اعلام حریق و ... که در پروژه به آن ها نیاز است. در این حالت برخی از تجهیزات متعارف اعلام حریق می توانند با استفاده از ماژول های رابط ورودی و یا خروجی در سیستم قابل استفاده باشند.

نکته: مطابق با استاندارد NFPA72 ، هیچ محدودیتی برای استفاده حداکثر تعداد تجهیزات در یک حلقه آدرس پذیر وجود ندارد. استاندارد مربوط به سازنده مربوط به مرکز کنترل و تجهیزات می باشد.


دتکتورهای سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

عملکرد کلی دتکتورها همانند دتکتورهای سیستم اعلام حریق متعارف است. با این تفاوت که در این سیستم های آدرس پذیر امکان تنظیم میزان حساسیت وجود دارد. در مقالات قبلی در خصوص دتکتورهای سیستم اعلام حریق توضیحانی را بیان نمودیم (در صورت تمایل می توانید با کلیک بر روی لینک مقاله مربوطه را مطالعه نمایید). در سیستم آدرس پذیر هر دتکتور دارای یک آدرس منحصر به فرد و ارتباط دو طرفه با مرکز کنترل اعلام حریق است. در صورت بروز آتش سوزی، آشکارسازها سیگنالی را به پانل مرکزی ارسال می کنند و پس از شناسایی آدرس دقیق آشکارساز که دود یا حرارت را تشخیص داده بر روی پانل، اعلام کننده مناسب دیداری و شنیداری فعال می شود. به عنوان مثال بر روی پنل نوشته می شود دتکتور طبقه دوم اتاق ثبت اسناد. به این صورت محل دقیق حریق مشخص و دسترسی به حریق، کنترل و اطفاء حریق با سرعت بیشتری انجام میگیرد.

 

مزایای سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

•    به کابل کشی کمتری نسبت به سیستم متعارف احتیاج دارد.
•    دقت بالا و شناسایی کلیه مولفه های میدانی و تشخیص دقیق محل آتش سوزی
•    مناسب جهت پروژه های متوسط و بزرگ
•    انعطاف پذیری بالا در شرح روابط بین ورودی ها و خروجی های سیستم
•    امکانات نرم افزاری فراوان جهت کنترل دقیق و مدیریت سیستم
•    امکانات غیرفعال نمودن مولفه های میدانی در حین تعمیر
•    امکان ضبط و ذخیره سازی رویدادها جهت نظارت بر عملکرد سیستم و کارکنان

 

معایب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

•    در پروژه های کوچک نسبت به سیستم متعارف گران تر است.
•    برای راه اندازی سیستم به افراد متخصص احتیاج است.
•    در بیشتر موارد تجهیزات تولیدکنندگان مختلف با یکدیگر ناسازگار هستند و فقط باید از محصولات همان تولیدکننده استفاده شود.
•    نیاز به برنامه ریزی مرکز کنترل و تجهیزات و نصب و راه اندازی مشکل

 

تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

تمامی اجزا در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر درون یک لوپ یا همان حلقه قرار می گیرند ولی در سیستم اعلام حریق متعارف هر یک از زون ها به صورت جداگانه به کنترل پنل مرکزی متصل می شوند و کنترل پنل در مرکز سیستم قرار می گیرد. در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تمامی تجهیزات دارای آدرسی منحصر به فرد هستند و در صورت بروز حریق و یا خطا در سیستم آدرس پذیر به طور دقیق می توان تشخیص داد گزارش خطا مربوط به کدام زون و کدام یک از تجهیزات است. ولی در سیستم متعارف در صورت بروز حریق یا خطا فقط می توان تشخیص داد خطا مربوط به کدام زون است و به طور دقیق نمی توان تشخیص داد کدام تجهیز گزارش خطا به پنل ارسال نموده است.

از نظر هزینه ای اگر بخواهیم تفاوت را بررسی کنیم، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر دارای تجهیزات با قیمت بالاتری است، بنابراین دارای قیمت اولیه بالاتری نسبت به سیستم متعارف است. ولی در اجرا و نصب هزینه سیستم متعارف بالاتر است. زیرا در این سیستم برخلاف سیستم آدرس پذیر سیم کشی به صورت حلقوی انجام نمی شود و هر یک از تجهیزات می بایست جداگانه به پنل متصل شوند. بنابراین نیاز به سیم کشی بیشتر از نظر متراژ و زمان نصب بیشتر برای نصاب دارد. این امر خود موجب افزایش قیمت نهایی سیستم اعلام حریق متعارف نسبت به سیستم آدرس پذیر می شود.

 

تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

 

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در خصوص سیستم اعلام حریق آدرس پذیر بیان نمودیم، نتیجه میگیریم سیستم اعلام حریق آدرس پذیر گزینه مناسب تری نسبت به سیستم اعلام حریق متعارف برای پروژه های عمرانی به ویژه پروژه های متوسط و بزرگ است. زیرا در سیستم اعلام حریق متعارف امکان شناسایی محل دقیق آتش سوزی از روی صفحه کنترل مرکزی وجود ندارد و نیاز به کابل کشی بیشتری دارد. در صورت افزایش منطقه قابلیت امکان دو یا چند پنل در آن وجود ندارد. با توجه به اینکه در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هر یک از تجهیزات دارای آدرسی منحصر به فرد است، امکان شناسایی محل دقیق آتش سوزی وجود دارد. در صورت بروز حریق به راحتی و در کمترین زمان می توان مکان دقیق حریق را شناسایی و خسارات وارده را به حداقل رساند. بدلیل پایین بودن قیمت اولیه تجهیزات سیستم اعلام حریق متعارف هنوز هم افراد زیادی به دنبال این سیستم می باشند. در صورتی که سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از لحاظ هزینه نصب، سادگی در نصب و زمان کمتر دارای هزینه پایین تری می باشد.

در پایان لازم به ذکر است که استاندارد معیار مشخصی برای اندازه گیری بزرگی و یا کوچکی پروژه ای مطرح نکرده است و استفاده از نوع سیستم اعلام حریق به نظر مهندس طراح، متراژ و شرایط پروژه باز میگردد. اما با توجه به نوع چیدمان، پیچیدگی، اهمیت و میزان تجهیزات مورد نیاز برخی پروژه ها، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مقرون به صرفه است.

جهت مطالعه مقاله مربوط به سیستم اعلام حریق متعارف به لینک زیر مراجعه نمایید.

سیستم اعلام حریق متعارف یا کانونشنال (Conventional)


شرکت گرمایش برودت پارس با سابقه ای طولانی در زمینه مشاوره آتشنشانی ، نصب و اجرای سیستم های اعلام حریق و سیستم اطفاء حریق آماده همکاری با شما عزیزان می باشد. در صورت داشتن نظر و یا سوال می توانید از طریق کامنت با کارشناسان ما در ارتباط باشید. منتظر نظرات سازنده شما عزیزان هستیم.


 

 

موسوی
ببخشید از نظر اطمینان در عملکرد سیستم اعلام حریق متعارف بهتر است یا آدرس پذیر؟
گرمایش برودت پارس
با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر. زیرا تجهیزات سیستم اعلام حریق آدرس پذیر درون یک حلقه یا لوپ قرار می گیرند و اجزا توسط ایزولاتور از یکدیگر جدا می شوند. در صورتی که یکی از اجزا از کار بیافتد و یا دچار اختلال گردد، به اجزاء دیگر آسیب وارد نمی کند و بر عملکرد سایر تجهیزات تأثیر نمیگذارد. اما به دلیل عدم استفاده حلقه در سیستم اعلام حریق متعارف، اگر یک جزء از مدار خارج شود ممکن است در سیستم عیب ایجاد شود.
کیانی
سلام و عرض خسته نباشید
میشه بفرمایید منظور از سیستم اعلام حریق خانگی چیست؟

گرمایش برودت پارس
سیستم اعلام حریق خانگی برای ساختمان های کوچکتر که فقط از یک کنترل پنل تشکیل شده اند، کاربرد دارد. تمامی ساختمان های 5 طبقه و بالاتر می بایست دارای یک سیستم اعلام حریق خانگی در ساختمان خود باشند.
کیانی
چرا باید از سیستم های اعلام حریق استفاده کنیم؟
گرمایش برودت پارس
به دلایل زیر نصب سیستم اعلام حریق در ساختمان ها ضروری می باشد.
1- کشف سریع حریق در لحظات اولیه بروز حریق و کاهش خسارات جانی و مالی
2- اعلام هشدارهای حریق به افراد توسط تجهیزات هشدار دهنده
3- به شناسایی محل حریق کمک می کند
4- قابلیت فرماندهی به سیستم اطفاء حریق اتوماتیک
5- امکان تعریف فرمان اتصال سیستم کنترل دود به فن های فشار مثبت و اگزاست فن در پارکینگ ها و ....

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166223169 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
09194782491
02166223116
:ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ
ایمیل : info@gbpars.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search