HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
17:00 - 8:00
همه روزه
02166223116
02166223169
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف ، جهت آشکارسازی حریق در ساختمان ها نصب و اجرای سیستم های اعلام حریق یک الزام محسوب می شود. مرسوم ترین سیستم های اعلان حریق به دو دسته آدرس پذیر و متعارف تقسیم بندی می شوند. تمامی تجهیزات به کار رفته در سیستم آدرس پذیر دارای یک آدرس مجزا و مخصوص به خود می باشند در صورتیکه در سیستم اعلام حریق متعارف فقط زون محل حریق مشخص می شود.

تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف:

استفاده و انتخاب صحیح سیستم اعلام حریق نه تنها یک الزام است، بلکه به انتخاب کاربر بین هزینه کمتر، راندمان بالاتر، کاهش زمان نصب و حتی نوع کاربری ساختمان بستگی دارد. ولی معمولاً از سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر برای ساختمان های بزرگتر و از سیستم های اعلام حریق متعارف که تشخیص حریق پیچیدگی خاصی ندارد برای ساختمان های کوچکتر استفاده می شود.
تمامی اجزا در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر درون یک لوپ یا همان حلقه قرار می گیرند و تجهیزات در سیستم آدرس پذیر دارای آدرس مجزا و مخصوص به خود هستند. ولی در سیستم اعلام حریق متعارف هر یک از زون ها به صورت جداگانه به کنترل پنل مرکزی متصل می شوند و کنترل پنل در مرکز سیستم قرار می گیرد. در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تمامی تجهیزات دارای آدرسی منحصر به فرد هستند و در صورت بروز حریق و یا خطا در سیستم آدرس پذیر به طور دقیق می توان تشخیص داد گزارش خطا مربوط به کدام زون و کدام یک از تجهیزات است. ولی در سیستم متعارف در صورت بروز حریق یا خطا فقط می توان تشخیص داد خطا مربوط به کدام زون است و به طور دقیق نمی توان تشخیص داد کدام تجهیز گزارش خطا به پنل ارسال نموده است.

به عنوان مثال در صورتی که در یک ساختمان مسکونی 5 طبقه که هر طبقه شامل یک زون باشد و حریقی در آشپزخانه طبقه 2 که زون 2 به شمار میرود رخ دهد:
اگر ساختمان به سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مجهز باشد کنترل پنل مکان دقیق حریق را مشخص می کند. ولی در صورتیکه ساختمان به سیستم اعلام حریق متعارف مجهز باشد کنترل پنل فقط زونی که حریق در آن رخ داده را مشخص می کند یعنی زون 2 و طبقه 2 و مکان دقیق حریق میبایست توسط کاربر یافت شود.

از نظر هزینه ای اگر بخواهیم تفاوت را بررسی کنیم، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر دارای تجهیزات با قیمت بالاتری است. بنابراین دارای قیمت اولیه بالاتری نسبت به سیستم متعارف است. ولی در اجرا و نصب هزینه سیستم متعارف بالاتر است. زیرا در این سیستم برخلاف سیستم آدرس پذیر سیم کشی به صورت حلقوی انجام نمی شود و هر یک از تجهیزات می بایست جداگانه به پنل متصل شوند. بنابراین نیاز به سیم کشی بیشتر از نظر متراژ و زمان نصب بیشتر برای نصاب دارد. این امر خود موجب افزایش قیمت نهایی سیستم اعلام حریق متعارف نسبت به سیستم آدرس پذیر می شود.

 

 

عملکرد سیستم اعلام حریق متعارف بهتر است یا آدرس پذیر؟

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر. زیرا تجهیزات سیستم اعلام حریق آدرس پذیر درون یک حلقه یا لوپ قرار می گیرند و اجزا توسط ایزولاتور از یکدیگر جدا می شوند. در صورتیکه به هر دلیلی یکی از اجزا غیرفعال شود و یا دچار اختلال گردد، به اجزاء دیگر آسیب وارد نمی کند و بر عملکرد سایر تجهیزات تأثیر نمیگذارد. اما به دلیل عدم استفاده حلقه در سیستم اعلام حریق متعارف، اگر یک جزء از مدار خارج شود ممکن است در سیستم عیب ایجاد شود.نتیجه گیری:

با توجه به مطالبی که در خصوص سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و سیستم های اعلام حریق متعارف بیان نمودیم، نتیجه میگیریم سیستم اعلام حریق آدرس پذیر گزینه مناسب تری نسبت به سیستم اعلام حریق متعارف برای پروژه های عمرانی به ویژه پروژه های متوسط و بزرگ است. زیرا در سیستم اعلام حریق متعارف امکان شناسایی محل دقیق آتش سوزی از روی صفحه کنترل مرکزی وجود ندارد و نیاز به کابل کشی بیشتری دارد. در صورت افزایش منطقه قابلیت امکان دو یا چند پنل در آن وجود ندارد. با توجه به اینکه در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هر یک از تجهیزات دارای آدرسی منحصر به فرد است، امکان شناسایی محل دقیق آتش سوزی وجود دارد. در صورت بروز حریق به راحتی و در کمترین زمان می توان مکان دقیق حریق را شناسایی و خسارات وارده را به حداقل رساند. بدلیل پایین بودن قیمت اولیه تجهیزات سیستم اعلام حریق متعارف هنوز هم افراد زیادی به دنبال این سیستم می باشند. در صورتی که سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از لحاظ هزینه نصب، سادگی در نصب و زمان کمتر دارای هزینه پایین تری می باشد.

در پایان لازم به ذکر است که استاندارد معیار مشخصی برای اندازه گیری بزرگی و یا کوچکی پروژه ای مطرح نکرده است و استفاده از نوع سیستم اعلام حریق به نظر مهندس طراح، متراژ و شرایط پروژه باز میگردد. اما با توجه به نوع چیدمان، پیچیدگی، اهمیت و میزان تجهیزات مورد نیاز برخی پروژه ها، سیستم اعلام حریق آدرس پذیر مقرون به صرفه است.

 

شرکت گرمایش برودت پارس اماده ارائه مشاوره، اخذ تاییدیه آتش نشانی، طراحی و اجرای انواع سیستم های اعلام و اطفاء حریق می باشد.

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نظری از طریق راه های ارتیاطی با ما در ارتباط باشید.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166223169 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
09194782491
02166223116
:ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ
ایمیل : gbparsco@gmail.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search