HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 17:00
همه روزه
02166233275
02166223116
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

سیستم آتش نشانی ساختمان

سیستم آتش نشانی ساختمان | طراحی و اجرای لوله کشی آب آتش نشانی ساختمان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

اجرای لوله کشی سیستم آتش نشانی ساختمان ، در این مقاله قصد داریم شما را با سیستم تأمین آب آتش نشانی ساختمان آشنا کنیم. معمولاً در ساختمان ها از سیستم اطفاء جعبه آتش نشانی( فایرباکس ) و اسپرینکلر استفاده می شود. جعبه های آتشنشانی یا همان فایر باکس به دو صورت توکار و روکار در ساختمان نصب و به سیستم لوله کشی مرکزی متصل می شوند.

برای ساخت ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و ... بالای سه طبقه و کارگاه هایی که دارای ارزش مادی و اهمیت بالا هستند، از سیستم اطفاء حریق استفاده می شود. در سالهای اخیر بدلیل کمبود ایمنی آتش در ساختمان، حوادث آتش سوزی در بسیاری از شهرهای در حال توسعه، بیش از حد سبب بروز خسارات جانی و مالی فراوان و تخریب ساختمان ها شده است. بنابراین در زمان آتش سوزی برای کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی، مهار به موقع، جلوگیری از پیشروی آتش و به حداقل رساندن ضررهای ناشی از حریق از سیستم اطفاء حریق استفاده می شود. بدین صورت می توان تلفات اولیه تا زمان رسیدن نیروهای آتش نشانی، آتش را کنترل کرد.

 

استاندارد طراحی لوله کشی آب آتش نشانی ساختمان

•    طراحی و ساخت سیستم های لوله کشی ساختمان های اداری، تجاری، صنایع، انبارها و ... باید زیر نظر کارشناس انجام شود.
•    تجهیزات جعبه آتش نشانی شامل شیر آتش نشانی، کوپلینگ آتش نشانی، کپسول آتش نشانی، شیلنگ و قرقره، قرقره و شیلنگ هوزریلی و برزنتی می باشد.
•    در ساختمان ها جعبه های آتش نشانی در بیرون ساختمان، در سالن ها نصب می شوند.
•    شیرهای ایستاده آتشنشانی ( هیدرانت آتشنشانی )، سیستم شبکه بارنده ( اسپرینکلر ) و سیستم لوله کشی آب آتش نشانی در ساختمان های اداری، صنایع و ... باید زیر نظر کارشناس آتشنشانی انجام شوند.
•    واحدهای صنعتی، تولیدی و انبارها باید مجهز به یک استخر آب به وسعت متناسب با مکان، سیستم پمپاژ، چاه و ژنراتور برق اضطراری باشند. این عملیات باید تحت نظارت کارشناس آتش نشانی انجام شود.
•    لوله اصلی آب آتش نشانی باید به آب شهری و منبع ذخیره هوایی آب اتش نشانی متصل بوده و از پایین ترین ارتفاع ( کف فونداسیون ) تا بالاترین ارتفاع ساختمان امتداد یابد و گنجایش منبع و دبی خروجی باید بگونه ای طراحی شده باشد، که بتواند تا رسیدن نیروهای اتش نشانی به مدت ده دقیقه سر هر یک از نازل ها در جعبه های اتش نشانی آب را با فشار 3 اتمسفر تأمین کند.
•    سایز لوله ای که مخزن آب اتش نشانی را پر می کند باید به گونه ای باشد که در مدت 8 ساعت منبع ذخیره آب اتش نشانی پر شود.

 

انواع روش های اجرای سیستم های آتش نشانی

1-    اجرای سیستم آتش نشانی به روش خشک ( سیستم اطفاء خشک )
2-    اجرای سیستم آتش نشانی به روش تر ( اطفاء سیستم تر )
3-    اجرای سیستم آتش نشانی به روش ترکیبی ( خشک و تر ) (اطفاء سیستم ترکیبی )

 

اجرای سیستم آتش نشانی به روش خشک

لوله های این سیستم ها خشک می باشد و آبی در آن وجود ندارد. منبع آب مورد نیاز در لوله کشی این سیستم ها و یا قرقره آتش نشانی، از منابع آب ساختمان تأمین نمی شود. این سیستم از درب ورودی ساختمان شروع شده و دارای انشعاباتی برای وصل کردن شیلنگ و کم و زیاد کردن آب در طبقات مختلف ساختمان است. که در زمان اطفاء حریق عملیات آتشنشانی مورد استفاده قرار می گیرد و عملیات اطفا را ساده و موثرتر می کند. در زمان آتش سوزی با اتصال شلنگ های ماشین آتشنشانی به شیر ورودی درب آب سیستم تأمین شده و آب از طریق انشعابات وارد طبقات مختلف ساختمان می شود. در دو طرف جعبه آتشنشانی 4 سوراخ در بالا و پایین جعبه وجود دارد، معمولاً سوراخ بالا مربوط به سیستم آتشنشانی خشک می باشد.

 

اجرای سیستم آتش نشانی به روش خشک
سیستم اطفاء خشک

 

اجرای سیستم آتش نشانی به روش تر

آب در این سیستم ها همیشه در لوله ها جریان دارد. منبع آب مورد نیاز در لوله کشی این سیستم ها از منابع آب ساختمان تأمین و مرتبط به لوله کشی آب شهری می باشد. بنابراین در این سیستم همیشه آب جریان داشته و با باز کردن شیر ورودی به جعبه آتش نشانی و نازل سر لوله، آب در لوله ها جریان می یابد. در سیستم اطفاء تر از پایین ترین طبقه ساختمان ( موتور خانه ) و یا طبقه بالای ساختمان ( پشت بام )، آب از طریق لوله ها به طبقات مختلف جریان یافته و وارد جعبه آتشنشانی ( فایرباکس ) می شود. در دو طرف جعبه آتشنشانی 4 سوراخ در بالا و پایین جعبه وجود دارد، معمولاً از خروجی پایین جعبه آتشنشانی برای سیستم تر استفاده می شود.

 

اجرای سیستم آتش نشانی به روش تر
سیستم اطفاء تر

 

اجرای سیستم آتش نشانی به روش ترکیبی ( خشک و تر )

در لوله کشی این سیستم ها به طور همزمان از ترکیب دو سیستم خشک و تر و از یک خط لوله مشترک استفاده می شود. امروزه استفاده از سیستم آتش نشانی مرکب رایج تر می باشد. سیستم اطفاء خشک جهت اطفاء حریق آتشنشانی و سیستم اطفاء تر برای اطفای حریق کوچک توسط ساکنین اجرا می شود. لازم به ذکر است در ساختمان های بلند از بوستر پمپ برای تأمین فشار سیستم آتشنشانی استفاده می شود.

 

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله ذکر شد، برای اجرای سیستم های آتش نشانی 3 روش به نام های سیستم اطفاء خشک، سیستم اطفاء تر و سیستم اطفاء مرکب ( تر و خشک ) وجود دارد. در روش اطفاء خشک لوله ها بدون آب بوده و معمولاً آب در عملیات اطفاء از طریق تانکرها و یا پمپ های آتش نشانی داخل لوله ها پمپاژ می شود. در روش اطفاء تر آب مورد نیاز از طریق منابع آب ساختمان تأمین می شود. روش اطفاء مرکب، ترکیب دو روش تر و خشک می باشد.
امیدواریم مطالب برای شما مفید واقع شده باشد و برای اجرای سیستم های آتش نشانی با دیدی بازتر عمل کنید. شرکت گرمایش برودت پارس بصورت تخصصی در زمینه لوله کشی و اجرای سیستم های اطفاء حریق در خدمت شما عزیزان خواهد بود. این شرکت از ابتدا تا انتهای نصب سیستم های حفاظتی کامل آتش را برعهده می گیرد. لذا می توانید با کمک ما ساختمان خود را در برابر آتش سوزی ایمن نگه دارید.
منتظر نظرات سازنده شما عزیزان هستیم.


مهدی صالحی
سلام. لطفا بفرمایید برای ساختمانی با 6 طبقه مسکونی هر طبقه 4 واحد 100 متری باضافه همکف و دو طبقه پارکینگ و انباری جمعا 9 طبقه چه حجم مخزن اب برای اتش نشانی مورد نیاز است. در ضمن ایا مخزن پشت بام باشد بهتر است یا در زیرزمین؟ با تشکر
قهرمان پور
با سلام
ببخشید ما یه ساختمان 10 واحدی داریم که برای دریافت تاییدیه آتش نشانی ملزم به اجرای سیستم های آتش نشانی شده ایم، آیا پس از دریافت تاییدیه آتش نشانی حتماً باید با شرکت های مشاور آتش نشانی قرارداد تعمیر و نگهداری بسته شود؟

گرمایش برودت پارس
سلام، ساختمانی که دستورالعمل از سمت سازمان آتش نشانی داشته باشد ملزم به بستن قرارداد تعمیر و نگهداری است. ولی ساختمان هایی که دستورالعمل ندارد، در حال حاضر اختیاری است.
نوبخت
در طراحی لوله کشی آتش نشانی سایز لوله هایی که مخزن ذخیره آب را پر می کنند باید چقدر باشند؟
گرمایش برودت پارس
در طراحی لوله کشی آتش نشانی سایز لوله هایی که مخزن ذخیره آب را در سیستم آتش نشانی پر می کند می بایست به اندازه ای باشد که در مدت زمان 8 ساعت منبع ذخیره آب پر شود.
محب علی
سلام جنس لوله های اطفاء حریق برای ساختمان ها می بایست از چه جنسی باشد؟
گرمایش برودت پارس
سلام، مطابق با استانداردها و ضوابط و با توجه به فشار و حرارت در لحظه حریق، جنس لوله های اطفاء حریق می بایست از نوع لوله های فولادی ( مانیسمان رده 40 ) باشد.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166233275 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
02166223116 :ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ 
ایمیل : info@gbpars.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search