HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 17:00
همه روزه
02166233275
02166223116
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

طراحی و اجرای سیستم های اطفاء حریق

سیستم اطفاء حریق | طراحی و اجرای سیستم های اطفاء حریق

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

سیستم اطفاء حریق، در شرایط اضطراری برای کنترل و یا مهار حریق از سیستم حفاظتی اطفاء حریق استفاده می شود. هدف از نصب سیستم های اطفای حریق در ساختمان ها افزایش ایمنی، حفاظت از جان افراد و جلوگیری از خسارات مالی ناشی از آتش سوزی می باشد. سیستم اطفاء حریق دارای دو نوع دستی و خودکار می باشد.

 

 تاریخچه سیستم های اطفاء حریق

در تاریخ 10 فوریه ی 1863 اولین اختراع سیستم اطفای حریق در ویرجینیا توسط شرکت آلونسون کرین به ثبت رسید. در سال 1872 اختراع اولین سیستم آب پاش به نام H.W.Pratt ثبت شد. در سال 1874 نیز اولین سیستم آب پاش خودکار عملی در شرکت نیوهیون در ایالات کانکتیکات آمریکا توسط هنری اس. پارمالی اختراع شد. هنری اس. پارمالی این سیستم را در کارخانه پیانویی خود نصب کرد.

انواع سیستم های اطفاء حریق:

1-    سیستم اطفاء حریق آب و گاز
2-    سیستم اطفاء حریق پودری
3-    سیستم اطفاء حریق گاز کربن دی اکسید CO2
4-    سیستم اطفاء حریق ترکیبات هالوژنه
5-    سیستم اطفاء حریق فوم ( Foam )

 

طبقه بندی انواع حریق:

آتش براساس نوع ماده سوختنی به چند گروه ( کلاس ) تقسیم بندی می شود. هر کدام از این گروه ها با یک حرف انگلیسی مشخص می شود. آشنایی با کلاس حریق کمک زیادی به ما در انتخاب روش مناسب اطفاء حریق می کند. در زیر طبقه بندی انواع حریق برای شما عزیزان بیان می شود.

 

طبقه بندی انواع حریق
طبقه بندی انواع حریق


روش های اطفاء حریق:

با توجه به نوع آتش روش های اطفاء حریق متفاوت است، لذا جهت اطفاء حریق باید یک یا تعدادی از عوامل اصلی مثلث آتش که شامل: 1- حرارت 2- اکسیژن 3- مواد سوختنی 4- واکنش های شیمیایی می باشد، را کنترل کرد.
وسایل اطفا حریق با توجه به ماهیت حریق به 4 دسته زیر تقسیم می شوند:
1-    سرد کردن حریق  ( آب و گاز co2 )
2-    خفه کردن حریق  ( خاک، ماسه، کف co2 )
3-    جلوگیری و یا از بین بردن مواد قابل اشتعال  ( مواد رقیق کننده شامل co2 و N2 )
4-    کنترل واکنش های زنجیره ای  ( هالن و پودرهای مخصوص )


سرد کردن حریق:
یکی از روش های مرسوم و متداول اطفاء حریق همان سرد کردن حریق می باشد. سرد کردن معمولاً توسط آب انجام می شود، همچنین گاز دی اکسید کربن نیز قابلیت سرد کردن آتش را دارد.


خفه کردن حریق:
برای جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش از روش خفه کردن استفاده می شود. مواردی که در این روش استفاده می شوند باید سنگین تر از هوا باشند و یا حالت پوششی داشته باشند. مثل: پتوی خیس، خاک، ماسه و ...


جلوگیری و یا از بین بردن مواد قابل اشتعال:
این روش قبل از اینکه حریق گسترش پیدا کند، با دور کردن مواد قابل اشتعال، قطع جریان، رقیق کردن ماده سوختنی و ... امکان پذیر است.


کنترل واکنش های زنجیره ای:
در این روش استفاده از ترکیبات هالن و یا برخی ترکیبات جامد ( کربنات پتاسیم ) بسیار کاربرد دارد. کنترل واکنش های زنجیره ای گرانترین روش اطفاء حریق است، لذا می توان بصورت مکمل برای موادی که ارزش بالایی دارند، استفاده کرد.


با توجه به نحوه کارکرد سیستم های اطفاء حریق می توان آنها را در دو نوع سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ( خودکار ) و سیستم اطفاء حریق دستی تقسیم بندی کرد.

 

عوامل اطفاء حریق:

امروزه برخلاف گذشته عوامل زیادی علاوه بر آب در اطفاء حریق نقش دارند. در عکس زیر عوامل اطفاء حریق به همراه کاربردها برای شما عزیزان بیان می شود.

 

 


اطفاء حریق دستی:

این روش توسط افراد و یا آتشنشانان به صورت دستی انجام می شود. کپسول های آتش نشانی که معمولاً در خانه ها و مکان های مختلف موجود است، نمونه ای از اطفا حریق دستی هستند.


انواع سیستم های اطفا حریق دستی ( خاموش کننده های دستی ) :

1-    خاموش کننده های پودری ( پودر خشک، پودر خشک شیمیایی، پودر تر شیمیایی )
2-    خاموش کننده های دی اکسید کربن
3-    خاموش کننده های حاوی ترکیبات هالوژنه
4-    خاموش کننده های حاوی کف


استانداردهای بین المللی رنگ بدنه خاموش کننده ها:

استاندارد بین المللی رنگ بدنه خاموش کننده ها همان طور که در مقاله رنگ کپسول های آتش نشانی ذکر شد به شرح زیر می باشد.

رنگ آبی: خاموش کننده پودری ، رنگ سیاه: خاموش کننده دی اکسید کربن ، رنگ سبز: خاموش کننده هالن ، رنگ کرم: خاموش کننده کف ، رنگ قرمز: خاموش کننده آبی


اطفاء حریق اتوماتیک:

این روش بصورت خودکار و بدون دخالت انسان انجام می شود.


انواع سیستم های اطفا حریق اتوماتیک:

1-    سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب (Watermist)
2-    سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس (Vortex)
3-    سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی
4-    سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی (اسپرینکلر)
5-    سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری (آیروسل)
6-    سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم (Foam)


سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک مه آب ( watermist )

این سیستم اطفا یکی از پیشرفته ترین سیستم های اطفا حریق بوده، که ماده خاموش کننده استفاده شده در آن آب است. عمل اطفاء در این سیستم توسط پاشش قطرات مه مانند ( قطرات آب به قطر 300 تا 1000 میکرون ) در منطقه تحت مراقب انجام می شود. به دلیل وجود قطرات آب در این سامانه حرارت محیط به سرعت کاهش یافته و سبب خنک شدن محیط می گردد. در مرحله رقیق سازی و جایگزینی اکسیژن، بخار آب ایجاد شده سبب دور شدن اکسیژن از محل حریق و با ایجاد لایه ای مرطوب روی سطح حریق نشسته و مانع ارتباط آن با هوا می شود. همچنین ریزش قطرات کوچک آب در این سامانه سبب خاموش شدن شعله می گردد. از نظر خنک سازی سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب مانند سیستم اطفاء حریق آبی و از نظر جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش مانند سیستم اطفاء حریق گازی عمل می کند.

 

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک مه آب


سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس ( vortex )

این سیستم از مه آب و گاز نیتروژن تشکیل شده است، در این سیستم قطرات آب تحت فشار گاز نیتروژن به ذرات 10 میکرونی تبدیل شده و پس از ترکیب شدن با گاز نیتروژن از نازل خارج می شوند. در این سیستم ذرات آب سبب خنک شدن و گاز نیتروژن سبب کاهش میزان اکسیژن حریق می گردد و با ایجاد کمترین رطوبت در محل سبب مهار آتش می شود.

 

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک ورتکس


سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی

این سیستم از هیدروکربن های هالوژن تشکیل شده است. در مواقعی که نتوان از سایر سیستم های اطفا حریق استفاده کرد از سیستم اطفا حریق گازی استفاده می شود. این سیستم اطفاء در مکان های مهم و پرخطر مثل اتاق سرور، مراکز نگهداری اسناد، پست های برق و ... کاربرد دارد. همچنین در مکان هایی که وزن کپسول در آنها اهمیت دارد، مانند هواپیما و زیر دریایی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی


سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی ( اسپرینکلر )

این سیستم یک سامانه پاششی سقفی اطفاء حریق است، که از یک منبع آب، سیستم تامین فشار، لوله های توزیع کننده، اتصالات، شیرآلات و پاشنده ( اسپرینکلر ) تشکیل شده است. تعداد و اندازه لوله ها در این سیستم ها با توجه به شعاع عملکرد نازل ها تعیین می شود. سیستم اطفا حریق آبی در پارکینگ ها، هتل ها، مخازن نگهداری سوخت و ... کاربرد دارد.

 

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی


سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری ( آیروسل )

این سیستم اطفا حریق بر پایه پودر و گاز ( آیروسل ) طراحی شده و شامل ذرات جامد غیر سمی بسیار ریز ( قطر کمتر از 10 میکرومتر )، ترکیبات کربنات پتاسیم است. این ماده جامد تا زمانی پایدار می ماند که به صورت الکتریکی و یا واکنش گرمازا فعال نشود و در اثر تجزیه گرمایی ترکیبی جامد با خاصیت خاموش کنندگی از پودر و گاز تولید می کند. استفاده از سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری ( آیروسل ) در اتاق های کنترل، کارخانجات، مصارف دریایی، اتاق سرور و ... کاربرد دارد.

 

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودری ( آیروسل )


سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم

این سیستم موثرترین روش اطفا سوخت های مایع مانند: نفت، بنزین و ... است. در سیستم اطفاء حریق فوم برای مهار آتش از ترکیب آب و فوم استفاده می شود. آب و فوم ترکیب شده از طریق شبکه لوله کشی به نازل های نصب شده در محل، منتقل می شوند. فومی که در این سیستم اطفاء از نازل ها خارج میشود، ترکیب محلول آب و فوم با هوا است. این فوم با گرفتن شکلی چسبنده بصورت آزاد بر روی سطح مایع مشتعل شده قرار گرفته و مانع ورود هوا به سطح مایع می شود. در نتیجه منجر به مجزا شدن بخارات فرار قابل اشتعال با هوا می گردد. فوم با جریان یافتن در سطح مایع مشتعل ( جداسازی اکسیژن )، مانع سوختن شده و سبب مهار حریق می شود. استفاده از سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم در انبارهای مواد شیمیایی، آشیانه های هواپیما و هلیکوپتر، تاسیسات نفتی و ... کاربرد دارد.

 

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم
سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم

نتیجه گیری:

در صورت ترکیب شدن مواد با اکسیژن وقتی همراه با آزاد شدن گرما باشد، آتش سوزی رخ میدهد. اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق از جمله تجهیزاتی هستند که وجود آنها، جهت افزایش ایمنی افراد در تمامی ساختمان های بلند لازم است. وظیفه سیستم های آتش نشانی ( سیستم اعلام حریق ، سیستم اطفاء حریق ) همان گونه که در مقالات قبلی و مطالب بالا ذکر شد، شناسایی و مهار آتش است.
از جمله وظایف شرکت های مشاور آتشنشانی مشاوره، طراحی و اجرای صحیح سیستم های آتش نشانی است. شرکت گرمایش برودت پارس با تجربه و سابقه ای طولانی در خصوص مشاوره اخذ تاییدیه آتش نشانی و اجرای سیستم های آتش نشانی در وندور لیست سازمان آتش نشانی قرار دارد. شما عزیزان در صورت داشتن هر گونه سوال در خصوص مشاوره و اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق می توانید از طریق کامنت و یا تماس تلفنی با کارشناسان آتش نشانی ما در ارتباط باشید.
رسولی
آتش کلاس E چیست؟
گرمایش برودت پارس
به حریق هایی که ناشی از جریان الکتریکی باشد، آتش کلاس E می گویند. در هر مکانی که تجهیزات سیم کشی و یا الکتریکی وجود داشته باشد، آتش کلاس E نیز وجود دارد. در مطلب طبقه بندی انواع حریق به طور کامل توضیحاتی را در خصوص انواع حریق ها بیان نمودیم.
گلزاد
با سلام
سپاس از مقاله خوبتون
برای اطفای حریق لوازم برقی از کدام نوع خاموش کننده باید استفاده کنیم؟

گرمایش برودت پارس
سلام
همانگونه که در کامنتهای قبلی بیان شد، مناسبترین خاموش کننده برای اطفاء حریق لوازم برقی خاموش کننده نوع دی اکسید کربن (co2) می باشد.

بابازاده
از کدام خاموش کننده برای اطفای حریق لوازم و تجهیزات برقی استفاده می شود؟
گرمایش برودت پارس
مناسب ترین خاموش کننده برای اطفای حریق لوازم و تجهیزات برقی، خاموش کننده نوع دی اکسید کربن می باشد.
sharifinia
سلام ممنون بابت مطالب خوبتون
یه سوال
برای شرکت های داروسازی از چه نوع سیستم اطفایی باید استفاده شود؟

گرمایش برودت پارس
سلام، بستگی به مساحت مجموعه مورد نظر شما دارد. در صورتی که مساحت مجموعه زیاد باشد از سیستم اطفا حریق FM200 و یا CO2 ، در غیر این صورت می توان از شبکه بارنده کف استفاده نمود. در صورتی که داروخانه باشد کپسول فوم نیز کاربرد دارد.
ramezani
گذاشتن جعبه فایرباکس در طبقات ساختمان 5 طبقه الزامیست؟
گرمایش برودت پارس
نصب جعبه فایر باکس در ساختمان 5 طبقه، بستگی به منطقه شهرداری ساختمان مربوطه دارد.
lotfi
با سلام
منظور از شاسی سیستم اطفاء حریق چیست؟

گرمایش برودت پارس
سلام، شستی اطفا حریق نیز مانند شستس سیستم اعلام حریق عمل می کند، در صورت مشاهده حریق توسط کاربر، کاربر می تواند با فشردن این شستی فرمان را به سیستم اطفاء ارسال نماید و سیستم اطفاء حریق شروع به خروج ماده اطفایی نماید.
جمشیدی
برای اجرای سیستم اعلام حریق و اجرای سیستم اطفاء حریق چه باید کرد؟
گرمایش برودت پارس
بهتر است از یک شرکت مجری ایمنی و آتش نشانی، مشاوره بگیرید.
علی اسدی
شرکت گرمایش برودت پارس کار اجرای سیستم اطفاء حریق نیز انجام میدهند؟
گرمایش برودت پارس
بله، شرکت گرمایش برودت پارس دارای صلاحیت از سازمان آتش نشانی می باشد. این شرکت در زمینه مشاوره، طراحی، نظارت، اجرای سیستم اعلام و اطفاء حریق و اگزاست فن ، صدور و تاییدیه پایانکار ، تهیه و فروش کلیه لوازم آتش نشانی همراه با اصالت کالا فعالیت دارد.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166233275 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
02166223116 :ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ 
ایمیل : info@gbpars.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search