17:00 - 8:00
همه روزه
02166223116
02166223169
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

سیستم اطفای حریق گازی FM200

سیستم گاز FM200 | سیستم اطفای حریق گازی FM200

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

سیستم اطفای حریق گازی FM200 ، یکی از سیستم های اطفای حریق اتوماتیک، سیستم FM200 می باشد. سیستم اطفای حریق گاز FM200 بدلیل سازگار بودن با محیط زیست بهترین عامل شیمیایی جایگزین هالون ها می باشد. گازهای خانواده هالون پس از آزاد شدن در محیط به دلیل مقاومت بالا وارد لایه های بالایی جو شده و اشعه فرابنفش را جذب و در واکنش های شیمیایی شرکت می کنند، همین امر سبب از بین رفتن لایه ازون می شود.

در اکثر موارد استفاده از گاز هالون بدلیل تاثیرات مخرب آن بر لایه ازون طبق پروتکل مونترال 1987 و پروتکل کیوتو 1997 ممنوع شده است، لذا سازمان NFPA گاز HFC-227ea را به عنوان جایگزین هالون ها انتخاب کرد. گاز FM200 با طبیعت سازگار بوده و در برابر تجزیه پذیری و واکنش با لایه ازون پایدار می باشد. غلظت معمول یک سیستم FM200 معمولاً بین 8.5% - 7.9% است. این غلظت براساس ریسک حفاظت شده و توسط سازنده اصلی تجهیزات OEM و استانداردهای ISO14520 برای سیستم های آتش سوزی تعیین می شود.

 

سیستم گاز FM200

گاز HFC227ea با برند تجاری FM200 از گازهای کربن، فلوئور و هیدروژن تشکیل شده که بدون رنگ، بدون بو و غیر هادی است. گاز FM200 یک سیستم اطفای حریق بدون نیاز به آب می باشد. این گاز با مهار واکنش شیمیایی، مواد قابل احتراق و اکسیژن در عرض 10 ثانیه حریق را سرکوب می کند. سیستم اطفای حریق گاز FM200 به دلیل غیر سمی بودن کاملاً با محیط زیست سازگار است. در مکان هایی که سیستم های آتش نشانی (سیستم های اعلام و اطفاء حریق) در آنها به درستی تعبیه و اجرا شده باشد، هیچگونه خطری برای ساکنین نخواهد داشت. این ماده به عنوان عامل ایمن و کارآمد برای سرکوب حریق کلاس A (مواد جامد) و کلاس B (مایعات قابل اشتعال) استفاده می شود.

نکته: گاز هالون 1301 یکی از قدیمی ترین و بهترین گازهای اطفای حریق بوده است و در مکان هایی که دارای اهمیت بالا می باشند، مانند صنایع مخابراتی و الکتریکی کاربرد دارد.

 

مشخصات اصلی سیستم اطفاء حریقFM200

 • جایگزینی مناسب برای هالون 1301
 • غلظت طراحی بسیار پایین (7.5%)
 • فشار ذخیره سازی پایین و تخلیه بی صدا
 • قابلیت اطفاء حریق در مدت زمان کوتاه (حدود 10 ثانیه)
 • عایق جریان الکتریکی
 • عدم ایجاد برودت شدید پس از تخلیه
 • عدم تأثیر مخرب بر لایه ازون (عمر کوتاه در جو حدود 30 سال)
 • نیاز به تعداد سیلندر کم جهت ذخیره سازی گاز
 • عدم کاهش قابل ملاحظه اکسیژن پس از تخلیه
 • نداشتن اثرات مخرب بر روی تجهیزات پس از عملکرد و تخلیه

اطفای حریق گاز FM200

 

خواص فیزیکی سیستم اطفاء حریق گازی FM200

نام شیمیایی: هپتا فلوئور پروپن Heptafluoro propane
فرمول شیمیایی: CF3CHFCF3
نام محصول: HFC-227ea
وزن مولکولی: 170
دمای بحرانی: 101.7 ℃
فشار بحرانی: 29.12 bar
چگالی در حالت مایع: 1407 kg/m
غلظت طراحی برای کلاس حریق نوع A: 7.5%
غلظت بدون اثر این گاز بر روی انسان: 9%
غلظت کم اثر این گاز بر روی انسان: 10.5%

 

مشخصات شیمیایی گازFM200

این گاز جزو گازهای تمیز و پاک به شمار می آید، زیرا درجه سمی بودن آن بسیار کم است. از این گاز با اطمینان می توان در مکان هایی که افراد همیشه در آنجا حضور دارند استفاده کرد، زیرا مسمومیت ایجاد شده توسط آنها کمتر از هالون است. بدلیل عدم وجود بروماین یا کلراین در گاز اف ام 200 تاثیر مخرب این گاز بر لایه ازون بسیار کم و در حد صفر می باشد، لذا هیچ ماده ای از این گاز پس از آزاد شدن در محیط باقی نمی ماند. در نتیجه دارای خسارات و هزینه پاکسازی کمتر و ضریب ایمنی بیشتری برای افراد حاضر در محیط را برعهده دارد. معمولاً غلظت طراحی گاز اف ام 200، 7% است، بنابراین نسبت قدرت اطفاء در واحد جرم این گاز به مقدار زیادی افزایش می یابد.

 

نکات ایمنی گاز اطفاء حریق FM200

این گاز در صورت برخورد نزدیک در حالت مایع و یا گاز با پوست انسان سبب یخ زدگی می شود. کپسول گاز FM200 باید با احتیاط حمل شود. در زمانی که کپسول به سیستم تخلیه متصل نیست و مهار نشده است، تجهیزات ایمنی کنترل نزول گاز باید در محل مناسب در دسترس باشد. در دماهای بالاتر از 700℃ گاز FM200 به گاز هیدروژن فلوراید تبدیل می شود.

 

مزایای سیستم اطفای حریق گاز FM200

از جمله مزیت های اصلی این سیستم استفاده از میزان اندک گاز برای اطفای حریق می باشد، لذا به فضای کمتری برای ذخیره سازی گاز اطفای FM200 نیاز است. با توجه به اینکه سیستم اطفای گاز FM200 برای مدت زمان کوتاه (تقریباً 10 ثانیه) طراحی شده است، در این مدت زمان اندک از بروز حریق هایی با عامل الکتریکی، مایعات و مواد قابل اشتعال و ... جلوگیری می کند. همین امر سبب به حداقل رساندن خسارات ناشی از حریق و هزینه های تعمیر و بازسازی می شود. هزینه شارژ مجدد سیستم اطفای گاز FM200 ارزان و به صرفه می باشد. این سیستم در حفاظت و سازگاری با محیط دارای برتری است و بدلیل غیر سمی و بی خطر بودن در محیط های بسته کاربرد دارد. گاز FM200 هیچ تأثیر مخربی بر روی لایه ازون ندارد و همین امر سبب شده است این سیستم اطفای گازی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گیرد.

 

گاز FM200

 

مکان های مورد استفاده از سیستم اطفاء حریق FM200

به علت عملکرد، قدرت خاموش کنندگی بالا و خاصیت سمی کم سیستم اطفاء حریق FM200 استفاده از این سیستم در مکان های بسته کاربرد دارد. از جمله این مکان ها:

 • اتاق سرور و مراکز داده
 • مراکز آرشیو اسناد، مدارک و بایگانی ها
 • اتاق های مانیتورینگ و کنترل
 • محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
 • مراکز کنترل خطوط تولید
 • مراکز انبارش و ذخیره سازی داده ها
 • مراکز نگهداری تجهیزات، مواد پزشکی و دارویی
 • موزه ها و نمایشگاه ها
 • محل های قرارگیری توربین های گازی
 • سکوهای دریایی نفت و گاز
 • نیروگاه ها
 • و ... 

 

نتیجه گیری:

همانطور که در مطالب فوق بیان شد، گاز FM200 بی رنگ، بی بو و از نظر الکتریکی نارسانا است، که براثر فشار زیاد گاز نیتروژن به صورت مایع ذخیره می شود. این گاز در هنگام تخلیه بصورت شفاف، بدون رنگ و غیر قابل القای مغناطیسی در محیط آزاد و تا حدودی مانع دید افراد می شود. گاز FM200 یک ماده خاموش کننده مصنوعی است، که با جدا کردن اضلاع مثلث آتش (اکسیژن، حرارت و ماده سوختنی) سبب خاموش شدن آتش می شود. گاز FM200 می تواند تمامی آتش سوزی های ناشی از خطاهای الکتریکی و یا مایعات قابل اشتعال را در مدت زمان تقریباً 10 ثانیه پس از تخلیه گاز FM200 مهار نماید و از خرابی های ناشی از حریق جلوگیری کند. سیستم FM200 از جمله خاموش کننده های مورد تایید سازمان های جهانی NFPA، EPA و ... است، استفاده از این سیستم اطفاء حریق در بیشتر کشورهای جهان و بیش از صد هزار پایگاه مختلف متداول شده است.
شرکت فنی مهندسی گرمایش برودت پارس آمادگی مشاوره آتش نشانی ، طراحی تأمین و اجراء سیستم اطفای حریق گاز FM200 را دارد.

هم اکنون می توانید با ما در تماس باشید، با لبخند پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

شفیعی
در چه صورت از سیستم fm200 استفاده میشه؟
گرمایش برودت پارس
در صورتیکه نتوان از سیستم اطفای حریق آبی استفاده کرد از سیستم اطفای حریق FM200 استفاده می شود. کاربرد این سیستم معمولاً در اتاق های سرور، دیتا سنترها، اتاق های الکتریکی، مخابراتی و ... می باشد.
شفیعی
گاز اف ام 200 برای انسان ضرری نداره؟
گرمایش برودت پارس
خیر، مراکز قانونی و معتبر ارزیابی های ایمنی بسیاری بر روی گاز fm200 انجام داده اند و آن را به عنوان یک گاز غیر سمی شناسایی کرده اند.
رحیمی نژاد
در محیط های بسته هم می تونیم از گاز اطفای حریق اف ام ۲۰۰ استفاده کنیم؟
گرمایش برودت پارس
گاز اطفای حریق fm200 یک گاز غیرسمی، ایمن و بی خطر است. بنابراین استفاده از آن در محیط های بسته بی خطر است. لازم به ذکر است که در صورت برخورد مایع یا گاز این ماده با بدن انسان سبب یخ زدگی می شود.
یادگاری
با سلام و عرض ادب
آیا هزینه سیستم اطفای حریق گاز fm200 از دیگر سیستم های اطفای حریق بیشتر است؟

گرمایش برودت پارس
سلام و سپاس از شما
خیر. با توجه به اینکه سیستم اطفاء حریق گاز fm200 از اسناد مهم شما محافظت می کند، نسبت به سایر سیستم های اطفای حریق نیز فضای کمتری اشغال می کند.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166223169 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
09194782491
02166223116
:ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ
ایمیل : gbparsco@gmail.com

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search