HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 17:00
همه روزه
02166233275
02166223116
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

طبقه بندی آتش

طبقه بندی آتش | مثلث اطفای حریق | طبقه بندی انواع حریق

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

طبقه بندی آتش ، آتش حاصل ترکیب شدن یک ماده سوختنی با اکسیژن هوا به همراه تولید نور و گرما می باشد. برای ایجاد حریق وجود چهار عامل اکسیژن، ماده سوختنی، حرارت و واکنش زنجیره ای که به مثلث حریق معروف هستند ضروری می باشد. با حذف هر یک از این موارد آتش مهار و سوختن متوقف میگردد. کشف و کنترل حریق در لحظات اولیه حریق مانع بروز خسارات زیاد می شود. بنابراین برای کنترل حریق باید روش های اطفاء حریق را بدانیم.


طبقه بندی انواع حریق براساس استاندارد اروپا و آمریکا

جهت سهولت در پیشگیری و کنترل آتش سوزی، حریق ها را براساس ماده سوختنی به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند. با توجه به استاندارد NFPA آمریکا حریق به 5 دسته ABCDK و با توجه به استاندارد اروپا و استرالیا حریق به 6 دسته ABCDEF تقسیم می شود. گروه ABD در تمامی استانداردها مشابه هم و گروه C در آمریکا شامل حریق های الکتریکی و برقی و در استاندارد اروپایی حریق C مربوط به گازهای قابل اشتعال می باشد. گروه K در استاندارد آمریکا و گروه F در استاندارد اروپا برای آتش سوزی ناشی از روغن های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند. تقسیم بندی کشور ما ایران براساس استاندارد اروپایی است که مورد تایید ISO نیز می باشد.


استاندارد اروپا و استرالیا

گروه A: آتش سوزی مواد جامد و طبیعی که معمولاً ساختار آلی دارند. مانند چوب و کاغذ، پارچه و پلاستیک که پس از سوختن از خود خاکستر بر جای میگذارند. مبنای اطفای این خاموش کننده ها خنک بودن می باشد. جهت اطفای این نوع حریق از خاموش کننده محتوی آب و آب کف استفاده می شود. خاموش کننده های مربوط به این نوع دارای علامتی مثلث شکل و سبز رنگ با نشان A هستند.

گروه حریق A


گروه B: آتش سوزی مایعات قابل اشتعال و یا جامدات قابل اشتعال تبدیل شونده به مایع، مانند بنزین، روغن، گازوئیل و ... . مبنای اطفای این حریق ها خفه کردن ( رقیق کردن اکسیژن ) می باشد. جهت اطفای این نوع حریق، از خاموش کننده محتوی پودر خشک شیمیایی، کف و ماسه خشک استفاده می شود. خاموش کننده های مناسب این دسته دارای برچسب مربع قرمز رنگ با علامت B هستند.

گروه حریق B


گروه C: آتش سوزی ناشی از گازها یا مایعات و یا مخلوطی از آنها که قابلیت تبدیل شدن به گاز را دارند. مانند بوتان، پروپان، گاز مایع و گاز شهری. راه اطفای این گروه حریق خفه کردن و یا جداسازی ( قطع سوخت ) می باشد. جهت اطفای این نوع حریق، از خاموش کننده محتوی پودر خشک شیمیایی استفاده می شود. خاموش کننده های مناسب این دسته دارای برچسب مربع آبی رنگ با علامت C  هستند.

گروه حریق C


گروه D: آتش سوزی فلزات قابل اشتعال مانند منیزیم، لیتیوم، سدیم، پتاسیم و ... . مبنای اطفای این حریق ها خفه کردن ( رقیق کردن اکسیژن ) می باشد. جهت اطفای این نوع حریق از خاموش کننده محتوی پودر خشک مخصوص مانند TEF که از کیفیت بالایی برخوردار باشد، استفاده می گردد. لازم به ذکر است استفاده از خاموش کننده های حاوی آب در این گروه بی اثر و حتی گاهی خطرناک است.

گروه حریق D


گروه E: آتش سوزیهای الکتریسیته شامل حریق های وسایل الکتریکی و الکترونیکی مانند کامپیوتر، رادیو، تلویزیون، گرم کن برقی و ... . راه اطفای این نوع از حریق ها قطع جریان برق و سپس خفه کردن حریق با گاز CO2 ( عایق جریان الکتریسیته ) یا هالن و یا هالوکربن می باشد. خاموش کننده هایی که قابلیت کنترل آن را دارند با حرف E نمایش داده می شوند.

گروه حریق E


گروه F: آتش سوزیهای ناشی از سوختن روغنهای خوراکی که بیشتر در آشپزخانه ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرند. مبنای اطفای این حریق ها جداسازی می باشد. سیستم اطفاء حریق واتر میست (Water-mist) و یا استفاده از پتوی ضد حریق جهت خاموش نمودن این گروه مناسب می باشد.

گروه حریق F

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166233275 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
02166223116 :ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ 
ایمیل : info@gbpars.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search