HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 17:00
Sat-Sun Closed
02166233275
02166223116
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

متعلقات جعبه آتش نشانی

متعلقات جعبه آتش نشانی | لوازم جعبه آتش نشانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

متعلقات جعبه آتش نشانی ، یکی از اصول اصلی در ساختمان سازی رعایت نکات ایمنی و اجرای سیستم های اعلام و اطفای حریق برای جلوگیری از ایجاد خسارات ناشی از آتش سوزی می باشد. اجرای سیستم ها و تجهیزات آتش نشانی در ساختمان از ضررهای جبران ناپذیر جانی و مالی در مواقع بحرانی جلوگیری می کند. تجهیزات آتش نشانی شامل: تجهیزات سیستم اعلام حریق، تجهیزات سیستم اطفاء حریق ( کپسول آتش نشانی، جعبه آتش نشانی یا فایر باکس و ... ) می شود.


تجهیزات داخل جعبه آتش نشانی


همان گونه که در مقاله جعبه فایر باکس آتش نشانی بیان شد، نمونه ای از تجهیزات سیستم اطفا حریق جعبه فایر باکس آتش نشانی می باشد. جهت دریافت مجوزهای پایان کار ساختمان نصب جعبه های آتش نشانی در ساختمان ها ضروری و لازم می باشد. تجهیزات موجود در جعبه های آتش نشانی شامل: شیلنگ آتش نشانی، قرقره آتش نشانی، شیر و کوپلینگ آتش نشانی و گاهی مکانی در جعبه های آتش نشانی به کپسول آتش نشانی اختصاص داده می شود. نصب جعبه های آتش نشانی نقش بسیار مهم و کلیدی در عملیات اطفای حریق در زمان های اولیه آتش سوزی دارد. استفاده از جعبه های آتش نشانی در ابتدای حریق زمان لازم جهت فرار ساکنین از ساختمان را فراهم کرده و آسیب های جانی و ضررهای مالی ناشی از حریق را به حداقل می رساند.


شیلنگ و قرقره هوزریلی مورد استفاده در جعبه آتش نشانی


یکی از اجزاء داخل جعبه آتش نشانی قرقره هوزریل است که تامین کننده آب در این سیستم اطفاء می باشد. قرقره ها در انواع گوناگونی ساخته می شوند، قرقره هوزریل دارای شیلنگ غیر قابل نفوذ با طول بیش از 20 متر و  قطر کم حدود 19 میلیمتر است. این شیلنگ ها معمولاً از جنس پی وی سی بوده و وظیفه آنها رساندن آب به محل حریق می باشد. با توجه به اینکه شلنگ به دور قرقره پیچیده می شود، بنابراین شیلنگ های آتش نشانی باید دارای انعطاف باشند. لایه های بیرونی هوزریل به هم چسبانده شده اند تا شیلنگ pvc هوزریل را تشکیل دهند، جنس این لایه ها به گونه ای است که در برابر سایش و فشار مقاوم می باشند.

 

شیلنگ و قرقره هوزریلی


شیلنگ و قرقره برزنتی مورد استفاده در جعبه آتش نشانی


شیلنگ مورد استفاده در این نوع از جنس برزنتی نخ پرلون می باشد. در صورتی که از قرقره با بلبرینگ هرزگرد در این جعبه ها استفاده شود، باز کردن قرقره و خارج نمودن شیلنگ ساده تر می باشد. سایز شلنگ و قرقره جعبه های آتش نشانی بین 1.2-1 یا 2-1.2 اینچ می باشد. در صورت بروز حریق، در هنگام پاشش آب باید شلنگ آتش نشانی به طور کامل از دور قرقره خارج و سپس آبپاشی انجام شود، در غیر اینصورت امکان ترکیدن و منفجر شدن شلنگ وجود دارد.


شیر و کوپلینگ آتش نشانی مورد استفاده در جعبه آتش نشانی


شیرها و کوپلینگ های آتش نشانی در جعبه هایی که دارای شلنگ و قرقره برزنتی هستند کاربرد دارد. در زمان حادثه با استفاده از کوپلینگ، شلنگ آتش نشانی به شیر موجود در جعبه آتش نشانی متصل شده و پس از خارج نمودن کامل شلنگ از دور قرقره بدون هیچ گونه تا و خم شدگی، شیر آتش نشانی باز و عملیات پاشش آب آغاز می شود.


کپسول های آتش نشانی مورد استفاده در جعبه آتش نشانی


کپسول آتش نشانی یکی از معروف ترین و پر استفاده ترین تجهیزات اطفاء حریق می باشد، که باید به طور مداوم طبق زمان مشخص چک و شارژ شود تا در زمان حادثه با خیال راحت بتوان از آن استفاده نمود. وجود کپسول آتش نشانی در جعبه های آتش نشانی ضروری نمی باشد و جزء اجزا ثابت جعبه محسوب نمی شود. وجود و یا عدم وجود کپسول آتشنشانی در جعبه های آتش نشانی به طراحی سیستم اطفاء حریق ساختمان بستگی دارد. بهتر است در صورتی که از کپسول آتش نشانی در جعبه های آتش نشانی استفاده شد، جهت آگاهی افراد یک راهنمای استفاده در محلی که در دیدرس عموم است نصب گردد. اصولاً در جعبه های آتش نشانی از کپسول آتش نشانی CO2 و یا پودر و گاز استفاده می شود.

 

جعبه آتش نشانی


نتیجه گیری:


جعبه های آتش نشانی از جمله تجهیزات سیستم اطفاء حریق می باشند. لوازم موجود در جعبه های آتش نشانی شامل شیلنگ و قرقره آتش نشانی، شیر و کوپلینگ آتش نشانی و کپسول آتش نشانی می باشد. شیرالات و کوپلینگ آتش نشانی نیز در جعبه هایی که دارای شلنگ و قرقره برزنتی هستند کاربرد دارد. وجود کپسول آتش نشانی در فایر باکس ضروری نبوده و بستگی به طراحی سیستم اطفا حریق ساختمان دارد. در صورتی که از کپسول آتش نشانی در فایر باکس استفاده شد، بهتر است راهنمای استفاده از آن نیز نصب گردد تا افراد به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.
افرادی که قصد ساخت ساختمان دارند جهت دریافت پایان کار ساختمان، نیاز به دریافت تاییدیه از سازمان آتش نشانی می باشند. جهت دریافت تاییدیه آتش نشانی رعایت کلیه نکات ایمنی و اجرای صحیح سیستم های آتش نشانی زیر نظر شرکت های دارای صلاحیت سازمان آتش نشانی لازم و ضروری می باشد.
امیدواریم از این مطلب لذت برده و اطلاعات کافی و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم. در صورت داشتن سوال، انتقاد و یا حتی پیشنهادی می توانید با ما در ارتباط باشید.گرمایش برودت پارس
سلام
کوپلینگ آتش نشانی و یا تبدیل آتش نشانی وسیله ای برای متصل نمودن شیلنگ های آب آتش نشانی به یکدیگرمی باشد. کوپلینگ آتش نشانی در مواقعی که طول شیلنگ کوتاه و فاصله حریق تا مخزن آب زیاد است کاربرد دارد.

فریبا قنبری
سلام، منظور از کوپلینگ اتشنشانی چیه؟

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166233275 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
02166223116 :ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ 
ایمیل : info@gbpars.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search