17:00 - 8:00
همه روزه
02166223116
02166223169
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

پوشش ضد حریق

پوشش‌های ضد حریق

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

پوشش‌های ضد حریق ، اجرای پوشش‌ ضد حریق اسکلت فلزی بیشتر بر روی ستون ها و تیرهای اصلی انجام می شود. اجرای پوشش ضد حریق اسکلت فلزی در مقابل حریق از شایعترین روش های محافظت سازه در عرصه مهندسی حریق به شمار میرود. بنابراین اصلی ترین قسمت محافظت غیر عامل که همیشه باید توسط طراحان و کارشناسان سازه رعایت شود، الزام به اجرای پوشش ضد حریق اسکلت فلزی سازه در مقابل حریق است.


پوشش‌ ضد حریق با به تعویق انداختن و جلوگیری از پیشرفت حریق شرایط را برای فرار افراد فراهم می آورد و از تخریب ساختمان های فلزی و بتنی در زمان آتش سوزی جلوگیری می کند. پوشش های ضد حریق بر روی سازه، سبب مقاومت ستونها و جلوگیری از بالا رفتن دمای بحرانی (تخریب) می شود. حفاظت از ساختمان در آتش سوزی بستگی به نوع حریق، نوع کاربری، مسافت ایستگاه آتش نشانی و ... دارد.

 

مزایای استفاده از پوشش ضد حریق:

۱- در برابر حریق نسوز است.
۲- در هنگام افزایش دما شکل ظاهری خود را حفظ می کند.
۳- به دلیل سبک بودن بار اضافی به ساختمان تحمیل نمی کند.
۴- دارای قابلیت چسبندگی با فلز و حفظ چسبندگی در برابر حریق
۵- در برابر حریق گاز سمی از خود منتشر نمی کند.
۶- در هنگام آتش سوزی کارایی خود را حفظ می کند.
۷- در برابر شرایط محیطی و جوی مختلف مقاوم بوده و به راحتی قابل تعمیر است. 
۸- به آسانی قابل اجرا است.

 

مواد تشکیل دهنده پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق شامل مواد ورمیکولیت، پرلیت، کربنات کلسیم، سیمان پرتلند، مونت موریلونیت و گچ می باشد. این مواد هر کدام نقش اساسی در پوشش دهی ضد حریق ایفا می کنند، که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

ورمیکولیت و پرلیت: حجم دهنده، ضد حریق، عایق، سبک کننده

کربنات کلسیم: سبک کننده و حجم دهنده 

سیمان پرتلند: مستحکم کننده سازه و پوشش های ضد حریق

میکا: افزایش دما سبب فعال شدن خاصیت انبساط در این ماده می شود و همین امر استحکام و مقاومت سازه تا دمای بالای 200 درجه را فراهم می کند.

مونت موریلونیت: بر اثر حرارت و گرما منبسط می شود و در دماهای بالا نقش افزایش استحکام و مقاومت را برعهده دارد.

گچ: عایق گرما بوده و سبب تسریع گیرش فرآیند شاتکریت (گیرش بتن متشکل از سیمان، شن و ماسه) می شود.

 

انواع پوشش ضد حریق:

1-    مواد پاششی معدنی  (Spray Mortars)
2-    رنگ های منبسط شونده  (Paint Intumescent)
3-    بوردها و پنل های ضد حریق  (Fire Protection Boards)

 

پوشش ضد حریق سازه فلزی
پوشش ضد حریق


1-    مواد پاششی معدنی (Spray Mortars)

پوشش‌های ضد حریق معدنی دارای گرانول‌های منبسط شده مانند ورمیکولیت و پرلیت همگام با چسباننده‌های هیدرولیک مانند گچ هستند.‌ پوشش ‌های معدنی را می‌توان در سطوح خارجی و داخلی سازه ها و ساختمان های فلزی اجرا نمود. بدلیل اطمینان از عملکرد درست و دقت بالای اجرا از رنگها و بوردها متداول تر میباشد، همچنین نسبت به دو پوشش بعدی از خاصیت مقاومتی بالایی برخوردار است که توانایی محافظت از سازه را در مقابل آتش 4-3 ساعت و استقامت تا دمای C°1000 را دارا می باشد. زمانیکه از این مواد در ضخامت 5-2 سانتیمتر استفاده شود دیگر نیازی به گچ سفید کاری نیست و نیاز به رنگبری کمتری دارد. اندازه ضخامت پاشش مواد به طراحی سازه و زمان مورد نیاز مقاومت در برابر حریق وابسته است.

 

کاربرد پوشش ضد حریق مواد پاششی معدنی:

1-    استفاده فراوان در نیروگاه ها و پالایشگاه ها
2-    بدلیل مقاومت بالای سایش کاربرد زیادی در ساخت و ساز دارد
3-    توانایی مقابله با حریق هیدروکربنی، سلولزی و انفجار ناشی از آن
4-    بدلیل سبک و به صرفه بودن دارای کاربرد زیاد در ساختمان سازی است
5-    قابل اجرا در انواع سازه های بتنی و فولادی
6-    قابل استفاده در پارکینگ، استخر ها، صنایع پتروشیمی، سوله سوخت، تونل ها، کارخانه جات صنعتی و ...

 

2-    رنگ های منبسط شونده  (Paint Intumescent)

پوشش رنگ های منبسط شونده اکثرأ بر پایه آب یا حلال هستند، که با ضخامت حداکثر ۶ میلیمتر اجرا می‌شوند.‌ از این پوشش ها در شرایط ویژه برای محافظت از سازه های فلزی و سطوح داخلی ساختمان استفاده می شود. این پوشش ها در درجه حرارت 270 تا 300 درجه سلسیوس بخاطر برخی واکنش های شیمیایی گازهای خنک کننده ای آزاد میکنند و با پف کردن تا حدود 20 برابر، ضخامت اولیه انها بیشتر شده و یک لایه عایق زغالی ایجاد می کنند تا از سازه ساختمان در برابر آتش محافظت نمایند. پوشش رنگ های منبسط شونده زمانیکه در مجاورت حرارت قرار گیرند، از سازه حداکثر تا ۲ ساعت در مقابل حریق حفاظت می کنند.

 

مزایای رنگ های منبسط شونده

•    ضخامت بالایی دارند
•    دارای ظاهری زیبا و دکوراتیو

 

کاربرد پوشش ضد حریق رنگ های منبسط شونده:

1-    قابل اجرا در محیط های داخلی است.
2-    قابل اجرا در سازه هایی که شکل ظاهری آنها اهمیت دارد.
3-    مورد استفاده در سازه هایی که دارای فضای محدود می باشند.
4-    سازه هایی که زمان در آنها اولویت داشته باشد.
5-    سازه هایی که ایمنی و بهداشت در آن ها اهمیت داشته باشد.

 

3-    بورد ها و پنل های ضد حریق  (Fire Protection Boards)

بوردهای ضد حریق از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در برابر رطوبت مقاوم هستند. بوردها دارای انواع گوناگون هستند، مانند: ورمیکولیت، گچ، منیزیم، فیبرهای سیمانی فشرده و... .این مواد توان حفاظت از سازه های فلزی، سقفها، داکتها، کفها و دیوارها را در مقابل حریق دارند. از این بوردها میتوان در دیوارهای کاذب، دیواره های داخلی و خارجی جهت جلوگیری از گسترش آتش استفاده کرد.
این مواد امکان فینیشینگ ‌زیبا را به اجرا می‌دهند و فضای کمی را اشغال می کنند. همچنین بدلیل وزن کم آنها جابجایی، برش و نصب آن راحت و آسان و زمان مقاومت حریق در آنها 4 ساعت می باشد.
با وجود تمام این ویژگی ها و محاسن از قیمت بسیار مناسبی در مقایسه با سایر محصولات مشابه برخوردار می باشد. به همین دلیل امروزه این محصول بیشتر مورد استقبال سازندگان ساختمانی قرار گرفته است.

 

معایب بورد ها و پنل های ضد حریق 

•    بر روی تیرها قابل اجرا نمی باشند.
•    ترمیم و ساپورتگیری در آنها مشکل است.

 
نتیجه گیری:

اجرای پوشش ضد حریق در ساختمان ها بر روی ستون ها و تیرهای اصلی سبب جلوگیری از افزایش دمای بحرانی در زمان آتش سوزی و مانع سقوط ساختمان می شود. پوشش ضد حریق با به تاخیر انداختن زمان پیشروی حریق شرایط را برای فرار افراد در زمان بحرانی فراهم می کند. با توجه به این مبحث که علت پوشش‌های ضد حریق اسکلت را برای کارفرمایان عزیز عنوان نمودیم، امیدواریم کارفرمایان محترم پوشش اسکلت را هزینه ای تحمیلی و اجباری برای سازه خود ندانند. بلکه در نظر داشته باشند در زیر سقفهای ساخته شده توسط این بزرگواران هزاران کودک و نوجوان که امیدهای کشور عزیزما هستند، زندگی میکنند. نباید با سهل انگاری و عدم توجه به نکات ایمنی مسبب بروز حوادث ناگوار باشند.
با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریم ها پوشش با مصالح ساختمانی بسیار بصرفه بوده و مورد تایید سازمان آتش نشانی می باشد.

شرکت گرمایش برودت پارس پوشش های ضد حریق را با مصالح ساختمانی انجام می دهد. در صورت نیاز به همکاری و داشتن هر گونه سوال از کارشناسان شرکت مشاوره آتش نشانی "گرمایش برودت پارس"در خصوص پوشش های ضد حریق می توانید از طریق کامنت و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

لاله زار
ببخشید پوشش های ضد حریق از چه موادی تشکیل می شوند؟
گرمایش برودت پارس
همان گونه که در این مقاله بیان شد، مواد تشکیل دهنده پوشش های ضد حریق شامل ورمیکولیت، پرلیت، کربنات کلسیم، سیمان پرتلند، مونت موریلونیت و گچ می شود. این مواد هر کدام دارای نقش اساسی در پوشش دهی ضد حریق برعهده دارند. مثلاً
ورمیکولیت، حجم دهنده، ضد حریق، عایق و سبک کننده می باشد.
گچ در تشکیل پوشش ضد حریق سبب سرعت بخشیدن فرآیند شاتکریت می باشد.
سیمان سبب ایجاد استحکام میگردد و ...

رها
اجرای پوشش ضد حریق معدنی و سیمانی باعث چه عملی می شود؟
مرتضی مسلمی
سلام، ضوابط ساختمانهای اسکلت فلزی از نظر زیربنا و تعداد طبقات که باید پوشش ضد حریق در اونها اجرا بشه رو میفرمایید لطفا
گرمایش برودت پارس
سلام، کلیه ساختمان ها می بایست اقدامات مقاوم سازی ساختمان ها را انجام دهند. پوشش ضد حریق اسکلت فلزی می بایست مطابق با ضوابط NFPA5000 با استفاده از رنگ های ضد حریق، مصالح ساختمانی و یا مواد معدنی بر روی ستون ها و تیرهای اصلی در تمامی ساختمان ها اجرا شود.
گرمایش برودت پارس
اجرای پوشش ضد حریق معدنی و سیمانی در برابر حریق شرایطی را ایجاد می کند که از سطوح زیر ساختی و فلزی ساختمان و یا سازه های مختلف حفاظت می کند. اجرای پوشش ضد حریق با مصالح معدنی و سیمانی معمولاً تا 2 ساعت دارای تأخیر حرارتی (جلوگیری از رسیدن به دمای بحرانی) می باشد.
محمدرضا۷۷۷۷
سلام میزان درصد استفاده از مواد اولیه چگونه اسب
گرمایش برودت پارس
سلام، کدام نوع از پوشش های ضد حریق مورد نظر شماست؟
عباسی
شماکار پوشش ضد حریق انجام می دهید
گرمایش برودت پارس
بله، ولی شرکت گرمایش برودت پارس به جای مواد معدنی با مصالح ساختمانی کار پوشش ضد حریق را انجام میدهد.
abbasi
میتونید شرکتی رو معرفی کنید که کار پوشش ضد حریق و انجام بدن و مورد تایید باشه
امید
شرکت گیلان میکا جز بهترین شرکت های پوشش های ضد حریق است.
گرمایش برودت پارس
شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان آتش نشانی از لیست شرکت های مورد تایید سازمان آتش نشانی شرکتهایی که ارائه دهنده خدمات پوشش ضد حریق می باشند، شرکتی را انتخاب نمایید.
مهراندیشان
چرا باید در ساختمان هایی که اسکلت فلزی بکار رفته قبل شروع عملیات سفت کاری و پوشش سقف ها، اول سازه ساختمان را پوشش ضد حریق نماییم؟
گرمایش برودت پارس
خمیدگی و انعطاف پذیری فولاد و آهن بین دمای 470-500 درجه سانتی گراد اتفاق می افتد. آهن حدود نیمی از مقاومت خود را بین دمای 500-550 درجه سانتی گراد از دست میدهد و باعث تخریب بنا می شود. فلز و آهن در زمان کمتر از 10 دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 470 درجه سانتی گراد خواهد رسید، که نقطه خمیدگی و انعطاف بوجود می آید. در این مدت زمان 10 دقیقه فلز یا آهن دچار خمش گردیده و مقاومت خود را از دست خواهد داد. در نتیجه توان تحمل بار ساختمان را ندارد و ساختمان فرو خواهد ریخت.
حال اگر برای اطفاء حریق هم از عامل آب استفاده شود وزن بار ساختمان به دو برابر خواهد رسید که بر اثر وزن بالا و عدم تحمل پل ها و ستون ها مدت زمان مقاومت کم خواهد شد. به همین دلیل است که در اغلب آتش سوزیها شاهد تخریب بنا و خمیدگی آهن ها هستید، که گاهی بنظر میرسد مواد منفجره ای در آنجا بکار رفته در صورتی که چنین نیست. قدرت و حرارت بالای حریق اینگونه تیر آهن ها را کج و سقفها را فرو ریخته است.

آتیه سازان
سلام
ممنون بابت مقاله خوبتون
برای جلوگیری از فروریختن ساختمان هایی که با سازه فلزی ساخته می شود چه باید کرد؟

گرمایش برودت پارس
سلام
سپاس از لطفتون
با در نظر گرفتن اصل مکانیکی، محافظت اسکلت ساختمانها در برابر حریق بعنوان مهمترین بخش محافظت غیرعامل همواره بایستی مد نظر کارشناسان و طراحان سازه قرار گیرد. اجرای پوشش های مقاوم در برابر حریق از متداول ترین روشهای محافظت سازه در زمینه مهندسی حریق بشمار می آید. در این روش عمدتاً ستونها و تیرهای اصلی جهت عایق سازی قابهای سازه ای مورد تقویت قرار می گیرند.
سطوح دیوارها، سقف و کف از دیگر موارد در مقاوم سازی غیرعامل در مقابل حریق می باشد و فقط در مواردی خاص مورد عایق سازی قرار خواهد گرفت.
اجزاء بسیار مهم در مقاوم سازی اسکلت فلزی در برابر حریق ستونهای اصلی می باشند. که در بعضی پروژه ها طبق دستور مقام مسئول تیرهای فرعی هم نیز دستور پوشش داده می شود.

محمد
سلام روز بخیر, پوشش های ضد حریق از چه موادی تشکیل شده اند.
gbpars
بیشتر پوششهای ضد حریق از ورمیکولیت ، سیمان پرتلند ، پرلیت ، مونت موریلونیت ، کربنات کلسیم و گچ تشکیل می شوند.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166223169 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
09194782491
02166223116
:ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ
ایمیل : gbparsco@gmail.com

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search