HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 17:00
همه روزه
02166233275
02166223116
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

پوشش ضد حریق

پوشش‌های ضد حریق

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

پوشش‌های ضد حریق، اجرای پوشش‌ ضد حریق اسکلت فلزی بیشتر بر روی ستون ها و تیرهای اصلی انجام میگیرد. اجرای پوشش ضد حریق اسکلت فلزی در مقابل حریق از شایعترین روش های محافظت سازه در عرصه مهندسی حریق به شمار میرود. بنابراین اصلی ترین قسمت محافظت غیر عامل، که همیشه باید توسط طراحان و کارشناسان سازه رعایت شود، الزام به اجرای پوشش ضد حریق اسکلت فلزی سازه در مقابل حریق می باشد.


پوشش‌ ضد حریق با به تعویق انداختن و جلوگیری از پیشرفت حریق شرایط را برای فرار افراد فراهم می آورد و از تخریب ساختمان های فلزی و بتنی در زمان آتش سوزی جلوگیری می کند. پوشش های ضد حریق بر روی سازه، سبب مقاومت ستونها و جلوگیری از بالا رفتن دمای بحرانی (تخریب) میشود. حفاظت از ساختمان در آتش سوزی بستگی به نوع حریق، نوع کاربری، مسافت ایستگاه آتش نشانی و... دارد.


مزایای استفاده از پوشش ضد حریق :


۱- نسوز بودن در برابر حریق
۲- در هنگام افزایش دما شکل ظاهری خود را حفظ می کند
۳- به دلیل سبک بودن بار اضافی به ساختمان تحمیل نمی گردد
۴- قابلیت چسبندگی با فلزی و حفظ چسبندگی در برابر حریق
۵-عدم تولید گاز سمی در برابر حریق
۶- حفظ کارایی در هنگام آتش سوزی
۷- در برابر شرایط محیطی و جوی مختلف مقاوم بوده و به راحتی قابل تعمیر می باشد 
۸- به آسانی قابل اجرا می باشد


انواع پوشش ضد حریق:


1-    مواد پاششی معدنی  (Spray Mortars)
2-    رنگ های منبسط شونده  (Paint Intumescent)
3-    بورد ها و پنل های ضد حریق  (Fire Protection Boards)

 

پوشش های ضد حریق
پوشش ضد حریق


1-    مواد پاششی معدنی (Spray Mortars)

پوشش‌های ضد حریق معدنی دارای گرانول‌های منبسط شده مانند ورمیکولیت و پرلیت همگام با  چسباننده‌های هیدرولیک مانند گچ هستند.‌ پوشش ‌های معدنی را می‌توان در سطوح خارجی و داخلی سازه ها و ساختمان های فلزی اجرا کرد. بدلیل اطمینان از عملکرد درست و دقت بالای اجرا از رنگها و بوردها متداول تر میباشد، همچنین نسبت به دو پوشش بعدی از خاصیت مقاومتی بالایی برخوردار است که توانایی محافظت از سازه را در مقابل آتش 4-3 ساعت و استقامت تا دمای C°1000 را دارا می باشد. زمانیکه از این مواد در ضخامت 5-2 سانتیمتر استفاده میشود دیگر نیازی به گچ سفید کاری نیست و رنگبری کمتری دارند. اندازه ضخامت پاشش مواد به طراحی سازه و زمان مورد نیاز مقاومت در برابر حریق بستگی دارد.


کاربرد پوشش ضد حریق مواد پاششی معدنی :

1-    استفاده فراوان در نیروگاه ها و پالایشگاه ها
2-    بدلیل مقاومت بالای سایش کاربرد زیادی در ساخت و ساز دارد
3-    توانایی مقابله با حریق هیدروکربنی، سلولزی و انفجار ناشی از آن
4-     بدلیل سبک و به صرفه بودن دارای کاربرد زیاد در ساختمان سازی می باشد
5-    انواع سازه های بتنی و فولادی
6-    قابل استفاده در پارکینگ، استخر ها، صنایع پتروشیمی، سوله سوخت،  تونل ها، کارخانه جات صنعتی و ....


2-    رنگ های منبسط شونده  (Paint   Intumescent)

پوشش رنگ های منبسط شونده اکثرأ بر پایه آب یا حلال می باشند، که با ضخامت حداکثر ۶ میلیمتر اجرا می‌شوند.‌ از این پوشش ها در شرایط ویژه برای محافظت از سازه های فلزی و سطوح داخلی ساختمان استفاده می شود. این پوشش ها در درجه حرارت 270 تا 300 درجه سلسیوس بخاطر برخی واکنش های شیمیایی، گازهای خنک کننده ای آزاد میکنند و با پف کردن تا حدود 20 برابر، ضخامت اولیه انها بیشتر شده و یک لایه عایق زغالی ایجاد میکنند تا از سازه ساختمان در برابر آتش محافظت نمایند. پوشش رنگ های منبسط شونده زمانیکه در مجاورت حرارت قرار می‌گیرند، سازه را تا ۲ ساعت در مقابل حریق حفاظت می نمایند.

 

مزایای رنگ های منبسط شونده

•    ضخامت بالایی دارند
•    دارای ظاهری زیبا و دکوراتیو

 

کاربرد پوشش ضد حریق رنگ های منبسط شونده :

1-    قابل اجرا در محیط های داخلی
2-    قابل اجرا در سازه هایی که شکل ظاهری آنها اهمیت دارد
3-    مورد استفاده در سازه هایی که دارای فضای محدود می باشند
4-    سازه هایی که زمان در آنها اولویت داشته باشد
5-    سازه هایی که ایمنی و بهداشت در آن ها اهمیت داشته باشد

 

3-    بورد ها و پنل های ضد حریق  (Fire Protection Boards)

بوردهای ضد حریق از مقاومت بالایی برخوردار بوده و در برابر رطوبت مقاوم هستند. بوردها دارای انواع گوناگون مانند ورمیکولیت، گچ، منیزیم، فیبرهای سیمانی فشرده و... می باشند، که توان محافظت از سازه های فلزی، سقفها، داکتها، کفها و دیوارها را در مقابل حریق دارند. از این بوردها میتوان در دیوارهای کاذب، دیواره های داخلی و خارجی جهت جلوگیری از گسترش آتش استفاده کرد.
این مواد فضای کمی را اشغال می کنند و بدلیل وزن کم جابجایی، برش و نصب آن راحت و آسان است، همچنین امکان فینیشینگ ‌زیبا را به اجرا می‌دهند. زمان مقاومت حریق در آنها 4 ساعت می باشد.
با وجود تمام این ویزگی ها و محاسن از قیمت بسیار مناسبی در مقایسه با محصولات مشابه برخوردار می باشد. به همین دلیل امروزه این محصول بیشتر مورد استقبال سازندگان ساختمانی قرار گرفته است.


معایب بورد ها و پنل های ضد حریق 

•    بر روی تیرها قابل اجرا نمی باشند
•    ترمیم و ساپورتگیری در انها مشکل است


نتیجه گیری:

با توجه به این مبحث که علت پوشش‌های ضد حریق اسکلت را برای کارفرمایان عزیز عنوان نمودیم، امیدواریم کارفرمایان محترم پوشش اسکلت را هزینه ای تحمیلی و اجباری برای سازه خود ندانند، بلکه در نظر داشته باشند در زیر سقفهای ساخته شده توسط این بزرگواران هزاران کودک و نوجوان که امیدهای کشور عزیزما هستند، زندگی میکنند. نباید با سهل انگاری و عدم توجه به نکات ایمنی مسبب بروز حوادث ناگوار باشند.
با توجه به مشکلات اقتصادی و تحریم ها پوشش با مصالح ساختمانی بسیار بصرفه بوده و مورد تایید سازمان آتش نشانی می باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال از کارشناسان شرکت مشاوره آتش نشانی "گرمایش برودت پارس "در خصوص پوشش های ضد حریق می توانید از طریق کامنت و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

رها
اجرای پوشش ضد حریق معدنی و سیمانی باعث چه عملی می شود؟
گرمایش برودت پارس
اجرای پوشش ضد حریق معدنی و سیمانی در برابر حریق شرایطی را ایجاد می کند که از سطوح زیر ساختی و فلزی ساختمان و یا سازه های مختلف حفاظت می کند. اجرای پوشش ضد حریق با مصالح معدنی و سیمانی معمولاً تا 2 ساعت دارای تأخیر حرارتی (جلوگیری از رسیدن به دمای بحرانی) می باشد.
محمدرضا۷۷۷۷
سلام میزان درصد استفاده از مواد اولیه چگونه اسب
گرمایش برودت پارس
سلام، کدام نوع از پوشش های ضد حریق مورد نظر شماست؟
عباسی
شماکار پوشش ضد حریق انجام می دهید
گرمایش برودت پارس
بله، ولی شرکت گرمایش برودت پارس به جای مواد معدنی با مصالح ساختمانی کار پوشش ضد حریق را انجام میدهد.
abbasi
میتونید شرکتی رو معرفی کنید که کار پوشش ضد حریق و انجام بدن و مورد تایید باشه
گرمایش برودت پارس
شما می توانید با مراجعه به سایت سازمان آتش نشانی از لیست شرکت های مورد تایید سازمان آتش نشانی شرکتهایی که ارائه دهنده خدمات پوشش ضد حریق می باشند، شرکتی را انتخاب نمایید.
مهراندیشان
چرا باید در ساختمان هایی که اسکلت فلزی بکار رفته قبل شروع عملیات سفت کاری و پوشش سقف ها، اول سازه ساختمان را پوشش ضد حریق نماییم؟
گرمایش برودت پارس
خمیدگی و انعطاف پذیری فولاد و آهن بین دمای 470-500 درجه سانتی گراد اتفاق می افتد. آهن حدود نیمی از مقاومت خود را بین دمای 500-550 درجه سانتی گراد از دست میدهد و باعث تخریب بنا می شود. فلز و آهن در زمان کمتر از 10 دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 470 درجه سانتی گراد خواهد رسید، که نقطه خمیدگی و انعطاف بوجود می آید. در این مدت زمان 10 دقیقه فلز یا آهن دچار خمش گردیده و مقاومت خود را از دست خواهد داد. در نتیجه توان تحمل بار ساختمان را ندارد و ساختمان فرو خواهد ریخت.
حال اگر برای اطفاء حریق هم از عامل آب استفاده شود وزن بار ساختمان به دو برابر خواهد رسید که بر اثر وزن بالا و عدم تحمل پل ها و ستون ها مدت زمان مقاومت کم خواهد شد. به همین دلیل است که در اغلب آتش سوزیها شاهد تخریب بنا و خمیدگی آهن ها هستید، که گاهی بنظر میرسد مواد منفجره ای در آنجا بکار رفته در صورتی که چنین نیست. قدرت و حرارت بالای حریق اینگونه تیر آهن ها را کج و سقفها را فرو ریخته است.

آتیه سازان
سلام
ممنون بابت مقاله خوبتون
برای جلوگیری از فروریختن ساختمان هایی که با سازه فلزی ساخته می شود چه باید کرد؟

گرمایش برودت پارس
سلام
سپاس از لطفتون
با در نظر گرفتن اصل مکانیکی، محافظت اسکلت ساختمانها در برابر حریق بعنوان مهمترین بخش محافظت غیرعامل همواره بایستی مد نظر کارشناسان و طراحان سازه قرار گیرد. اجرای پوشش های مقاوم در برابر حریق از متداول ترین روشهای محافظت سازه در زمینه مهندسی حریق بشمار می آید. در این روش عمدتاً ستونها و تیرهای اصلی جهت عایق سازی قابهای سازه ای مورد تقویت قرار می گیرند.
سطوح دیوارها، سقف و کف از دیگر موارد در مقاوم سازی غیرعامل در مقابل حریق می باشد و فقط در مواردی خاص مورد عایق سازی قرار خواهد گرفت.
اجزاء بسیار مهم در مقاوم سازی اسکلت فلزی در برابر حریق ستونهای اصلی می باشند. که در بعضی پروژه ها طبق دستور مقام مسئول تیرهای فرعی هم نیز دستور پوشش داده می شود.

محمد
سلام روز بخیر, پوشش های ضد حریق از چه موادی تشکیل شده اند.
gbpars
بیشتر پوششهای ضد حریق از ورمیکولیت ، سیمان پرتلند ، پرلیت ، مونت موریلونیت ، کربنات کلسیم و گچ تشکیل می شوند.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166233275 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
02166223116 :ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ 
ایمیل : info@gbpars.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search