HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 17:00
همه روزه
02166233275
02166223116
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی | نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

کپسول آتش نشانی ، کپسول آتش نشانی یکی از تجهیزات آتش نشانی و وسیله ای دستی برای خاموش نمودن آتش است. کپسول های آتش نشانی دارای محافظ، دسته و مخزنی از مواد اطفاء کننده بوده و مواد داخل کپسول آتش نشانی معمولاً از آب، مواد خشک شیمیایی، نیتروژن و دی اکسید کربن تشکیل شده اند. گنجایش مواد خاموش کننده کپسول های آتش نشانی 14-1 کیلو یا لیتر است. خاموش کننده ها بصورت ثابت در اماکن قابل نصب بوده و به صورت دستی توسط یک نفر قابل حمل و استفاده می باشند. خاموش کننده های بزرگتر را می توان بر روی چرخ و یا ماشین نیز حمل نمود.


تاریخچه خاموش کننده ها و کپسول های آتش نشانی


•    اولین کپسول آتشنشانی و خاموش کننده دستی در سال 1816 توسط ناخدا بای دریارموث اختراع شد.
•    اولین دستگاه کف شیمیایی دو گالنی در سال 1912 ساخته شد.
•    اولین خاموش کننده آب و گاز و گاز CO2 در سال 1935 و خاموش کننده پودر و گاز در سال 1957 و خاموش کننده خودکار در سال 1964 وارد بازار شدند.


کپسول های آتش نشانی از بدنه مقاوم فلزی با شکلی استوانه ای ساخته شده اند و در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم و دارای تنوع، حجم و وزن متفاوت می باشند. ماده اطفایی داخل این خاموش کننده ها حاوی کف و پودر می باشد. کلیه اطلاعات مربوط به کپسول های آتش نشانی از جمله: کارخانه سازنده، نوع ماده اطفایی، روش استفاده و ... باید بر روی بدنه کپسول ها درج گردد. کپسول های آتش نشانی از نظر ماده اطفایی دارای انواع گوناگون هستند و هر کدام با توجه به محیط و نوع آتش سوزی در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.


انواع کپسول های آتش نشانی و خاموش کننده ها


1-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی آب
2-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی کف
3-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی پودر
4-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی گاز
5-    کپسول آتش نشانی و خاموش کننده مواد هالوژنه ( مواد تبخیر شونده )


کپسول های آتش نشانی و خاموش کننده محتوی آب:


این خاموش کننده ها جهت خاموش نمودن مواد قابل احتراق معمولی گروه A مانند چوب، کاغذ، پلاستیک و لاستیک مورد استفاده قرار می گیرند. بیشتر آتش سوزی های مربوط به منازل از نوع حریق گروه A می باشد، بهترین و اقتصادی ترین ماده اطفاء در این موارد آب است. این خاموش کننده ها دارای سه نوع سودا اسید، آب و گاز، آب و هوا می باشند. نوع قدیمی این خاموش کننده ها سودا اسید بوده که امروزه هیچ گونه کاربردی ندارد. کپسول های حاوی آب و گاز نیز دارای سیلندری بوده که از 3/2 آب جهت تامین فشار تخلیه گاز CO2 که در مخزن دیگری قرار دارد، تشکیل شده است و با آزاد کردن ضامن، گاز کربن دی اکسید خارج می شود. در کپسول های حاوی آب و هوا این دو ماده بصورت فشرده در کپسول قرار گرفته و با فشردن اهرمی که بر روی آب قرار گرفته، شیر خروجی باز و ماده اطفاء خارج می شود و با قرار دادن دوباره دست بر روی آن شیر خروجی بسته می شود. از جمله مزایای آب برای اطفای حریق، ارزان بودن، در دسترس بودن، قابلیت اطفاء بالا و از جمله معایب آب رسانایی جریان برق، سنگین بودن، حمل و نقل سخت می باشد.

 

کپسول آتش نشانی محتوی آب


کپسول های آتش نشانی و خاموش کننده محتوی کف:


ماده اطفایی این خاموش کننده ها در داخل کپسول به صورت مایع بوده و وقتی بر روی حریق می نشیند، لایه ای بر روی حریق ایجاد می کند. این لایه از ورود اکسیژن به حریق ممانعت کرده و سبب خفه شدن حریق و در نتیجه مهار آتش می شود. این خاموش کننده ها غیر قابل کنترل بوده و بیشتر جهت اطفای حریق های گروه B ( مایعات اشتعال زا ) کاربرد دارند، ولی امکان استفاده در حریق های گروه A ( مواد خشک ) را نیز دارند. خاموش کننده های حاوی کف در دو نوع کف شیمیایی و مکانیکی ساخته می شوند. خاموش کننده های کف شیمیایی از دو مخزن تشکیل شده اند، که هیچگونه تماسی با یکدیگر ندارند. مخزن داخلی حاوی سولفات آلومینیوم و مخزن خارجی حاوی بی کربنات سدیم می باشد. در نوع خاموش کننده حاوی کف مکانیکی فشار برای خروج ماده اطفایی از محیط خارج تامین می شود.

 

کپسول آتش نشانی محتوی کف


کپسول های آتش نشانی و خاموش کننده محتوی پودر:


از این کپسول ها جهت اطفای آتش سوزی های گروه B , C یعنی گازها و مواد اشتعال زا استفاده می شود. این خاموش کننده ها در دو نوع پودر و گاز، پودر و هوا موجود می باشند. این خاموش کننده ها شبیه به خاموش کننده های حاوی آب و هوا بوده و فقط از نظر حجمی با یکدیگر متفاوت هستند. این خاموش کننده ها قابل شارژ و حتی یک بار مصرف در بازار عرضه می شوند، بدلیل دارا بودن قیمت پایین بیشتر در منزل مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کپسول آتش نشانی پودری


کپسول آتش نشانی و خاموش کننده محتوی گاز CO2:


این خاموش کننده شامل 3/2 گاز کربن دی اکسید می باشد. گاز کربن دی اکسید از هوا سنگین تر و غیر قابل اشتعال است، به همین دلیل در عملیات اطفاء جانشین اکسیژن شده و سطح حریق را می پوشاند. از این کپسول ها می توان برای خاموش نمودن حریق های گروه E یعنی الکتریسیته ( برق ) استفاده نمود. در این خاموش کننده ها گاز کربن دی اکسید به صورت مایع درآمده و به سرعت خارج می شود. بدلیل فشار بسیار بالایی که در داخل خاموش کننده CO2 وجود دارد و همچنین مایع بودن ماده دی اکسید کربن، مجاز به استفاده از مانومتر در خاموش کننده CO2 نیستیم. سر این کپسول ها بصورت قیفی و یا شیپوری است، که سبب انبساط گاز و کاهش سرعت خروج مایع می شود و ماده خاموش کننده را به سمت حریق هدایت می کند. گاز کربن دی اکسید غیر سمی بوده، ولی افزایش این گاز در محیط بسته می تواند خطرناک باشد. ایجاد مه ناشی از گاز کربن دی اکسید منجر به کاهش زاویه دید می گردد. این کپسول ها دارای وزن سنگینی هستند، زیرا بدنه آنها از فولاد ساخته می شود تا بتواند فشار زیاد را تحمل کند. بدلیل وزن زیاد این کپسول ها در سایزهای کوچکتری نسبت به خاموش کننده های دیگر در بازار عرضه می شوند. سایزهای بزرگتر این کپسول ها قابل حمل بر روی چرخ می باشند.

 

کپسول آتش نشانی CO2


کپسول های آتش نشانی و خاموش کننده محتوی مواد تبخیر شونده ( هالوژنه ):


بدلیل سمی بودن مواد هالوژنه این خاموش کننده ها و تاثیرات مخربی که بر روی محیط زیست و لایه ازون دارند، امروزه این خاموش کننده ها کاربرد نداشته و نمونه های دیگر جایگزین این خاموش کننده شده اند.
نکته: گاهی لازم است از چند خاموش کننده جهت عملیات اطفاء استفاده نمود و صرفاً یک نوع خاموش پاسخگوی اطفای حریق نمی باشد.


نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی:


•    خونسردی خود را حفظ کنید و جریان برق و گاز را قطع کنید.
•    کپسول مناسب با نوع آتش ایجاد شده را بردارید.
•    در فضای باز پشت به باد و در اتاق ها جلوی درب خروجی بایستید.
•    کپسول را سر و ته کرده تا مواد داخل کپسول بهم بخورد.
•    ضامن شیر کپسول را بکشید و شلنگ را محکم در دست بگیرید.
•    در فاصله مناسبی از آتش قرار بگیرید.
•    کپسول را به طرف قاعده آتش نشانه روید.
•    اهرم شیر کپسول را فشار داده و با حرکت دادن شلنگ به صورت جارویی مواد مایع یا گاز خاموش کننده آتش را به سمت منطقه آتش بپاشید، به گونه ای که تمام سطح آتش را در برگیرد و تا زمانی که آتش خاموش نشده ادامه دهید.
•    قبل از ترک محل حادثه از خاموش شدن کامل آتش اطمینان حاصل نمایید.
•    پس از اطفاء حریق جهت شارژ مجدد کپسول آتش نشانی اقدام نمایید.


کاربرد کپسول های آتش نشانی


استفاده از کپسول های آتش نشانی دستی با توجه به نوع حریق و ماده خاموش کننده آتش در لحظات اولیه شروع آتش سوزی، بر روی حریق های کوچک و موضعی تاثیرگذار می باشد. همچنین باید بدانیم چه کپسولی مناسب چه نوع حریقی می باشد، تا در شرایط بحرانی به درستی بتوانیم از خاموش کننده ها استفاده نماییم. در جدول زیر خاموش کننده مناسب برای گروه های حریق را ذکر نمودیم.

 

خاموش کننده مناسب گروه حریق

 

واحد شمارش کپسول های آتش نشانی

 

واحد شمارش کپسول های آتش نشانی عدد می باشد. برای بدست آوردن تعداد کپسول های آتش نشانی مورد نیاز خود، ابتدا باید نوع مواد سوختنی موجود در محیط را شناسایی نمود. سپس با استفاده از استانداردهای تعیین تعداد کپسول آتش نشانی که شامل، مساحت محیط مربوطه، تعیین مکان از نظر میزان حریق، تعیین دانسیته مواد سوختی، تخمین حداکثر سطح احتمالی حریق، تعیین ارزشی دستگاه ها و کالاها، تعیین فاکتور خاموش کنندگی و با استفاده از فرمول زیر می توان تعداد کپسول های مورد نیاز خود را بدست آورد.

سطح تحت پوشش کپسول / مساحت محیط = N تعداد کپسول


قیمت کپسول های آتش نشانی


با توجه به نوع کپسول های آتش نشانی، ویژگی های خاص هر کپسول، وزن، برند و ... قیمت خاموش کننده ها متفاوت می باشد. بهتر است با توجه به نیاز خود همیشه بهترین نوع کپسول آتشنشانی را انتخاب نمایید و ارزان قیمت بودن کپسول را ملاک خرید خود قرار ندهید.


نتیجه گیری:


کپسول های آتشنشانی نمونه ای از تجهیزات آتش نشانی اولیه برای مهار آتش به حساب می آیند. خاموش کننده ها در اندازه ها و حجم های متفاوتی در بازار عرضه می شوند. سایزهای کوچکتر قابل حمل به صورت دستی و سایزهای بزرگتر جهت حمل و نقل سریع بر روی شاسی مجهز به چرخ نصب می شوند، تا به راحتی قابل جابجایی باشند. خاموش کننده ها در صورتی می توانند مفید واقع شوند که از نظر تعداد، اندازه، نوع ماده شیمیایی و محل نصب مورد تایید یک متخصص بوده و از نظر آمادگی کپسول برای سیستم اطفاء حریق اطمینان حاصل شده باشد. کپسول آتشنشانی باید با توجه به محیطی که در آن قرار گرفته شده و نوع آتش سوزی که از چه گروه حریقی می باشد، مورد استفاده قرار گیرند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص خاموش کننده ها، می توانید مقاله شناسایی کپسول های آتش نشانی | خاموش کننده های دستی را نیز مطالعه نمایید.
امیدواریم اطلاعات کافی در خصوص کپسول های آتش نشانی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم و به پاسخ سوالات خود دست یافته باشید. شرکت گرمایش برودت پارس آماده عقد قراردادهای نگهداری، تعمیرات و کپسول های آتشنشانی با شرکت ها، کارخانه ها و سایر مراکز دولتی و خصوصی می باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال در این خصوص می توانید از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166233275 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
02166223116 :ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ 
ایمیل : info@gbpars.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search