HAVE ANY QUESTIONS? CLICK HERE
8:00 - 17:00
Sat-Sun Closed
02166233275
02166223116
تهران- ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ

بلاگ

شناسایی نوع کپسول های آتش نشانی

رنگ کپسول های آتش نشانی | شناسایی کپسول های آتش نشانی | خاموش کننده های دستی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

رنگ کپسول های آتش نشانی ، استاندارد رنگ کپسول های آتش نشانی در کشورهای مختلف متفاوت است. کپسول های آتش نشانی هر کدام با یک رنگ خاص مشخص می شوند. بر این اساس کپسول آتش نشانی آب و گاز به رنگ قرمز، کپسول آتش نشانی کف ( فوم ) به رنگ لیمویی و یا کرم، کپسول آتش نشانی پودر و گاز به رنگ آبی، کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن به رنگ مشکی، کپسول آتش نشانی هالوژن به رنگ سبز می باشند.

امروزه تمامی کپسول های آتش نشانی موجود در بازار به رنگ قرمز بوده و از یک نوار رنگی جهت تمایز میان نوع کپسول ها استفاده می شود. در بعضی کشورها مانند کشور ما ایران بر روی کپسول ها اطلاعات مورد نیاز اولیه از جمله نوع کپسول ها و کاربرد آنها درج می گردد.


خاموش کننده های دستی:

خاموش کننده های دستی عامیانه ترین وسایل سیستم اطفاء حریق هستند، که برای اطفای حریق های کوچک و شروع حریق های بزرگ مناسب می باشند. با استفاده از خاموش کننده ها در کوتاهترین زمان ممکن حریق مهار میگردد. خاموش کننده های دستی نیاز به آموزش پیچیده ای ندارند و هر شخصی به راحتی می تواند از آنها استفاده نماید. خاموش کننده ها دارای استانداردهایی هستند، که مشخصات خاموش کننده ( نوع ماده اطفایی، کاربرد، ظرفیت و ... ) باید بر روی بدنه آنها درج شود. با این کار شناسایی نوع خاموش کننده برای افراد راحت و آسان می گردد.کپسول های آتش نشانی دستی دارای حداکثر ظرفیت 14 کیلوگرم و یا لیتر می باشند، به گونه ای که افراد به راحتی بتوانند آنها را حمل نمایند.

 

خاموش کننده های دستی

 

انواع خاموش کننده های دستی:

1-    خاموش کننده آتش نشانی محتوی آب
2-   خاموش کننده آتش نشانی محتوی کف ( فوم )
3-    خاموش کننده آتش نشانی محتوی پودر
4-    خاموش کننده آتش نشانی محتوی دی اکسید کربن ( CO2 )
5-    خاموش کننده آتش نشانی محتوی هالون

 

خاموش کننده مناسب گروه حریق


زمان تخلیه کپسول های آتش نشانی:

هر یک از کپسول های آتش نشانی با وزن های متفاوت و میزان طول پرتاب دارای یک زمان تخلیه می باشند. بنابراین نیازی به نزدیک شدن بیش از متراژ مشخص شده به حریق وجود ندارد. بر همین اساس:
1-    زمان تخلیه کپسول آتش نشانی با وزن ماده 6- 1 کیلوگرم که طول پرتاب مواد 6- 4 متر است، زمانی بین 10- 8 ثانیه می باشد.
2-    زمان تخلیه کپسول آتش نشانی با وزن 12- 6 کیلوگرم که طول پرتاب مواد 6- 4 متر است، زمانی بین 14- 10 ثانیه می باشد.
3-    زمان تخلیه کپسول آتش نشانی آب و گاز و خاموش کننده کف ( فوم ) با وزن 10- 6 کیلوگرم که طول پرتاب مواد 6- 4 متر است، زمانی بین 50- 30 ثانیه می باشد.
4-    زمان تخلیه کپسول آتش نشانی هالوژن با وزن 10- 6 کیلوگرم که طول پرتاب مواد 3- 2 متر است، زمانی بین 13- 10 ثانیه می باشد.
5-    زمان تخلیه کپسول آتش نشانی گاز کربنیک با وزن 6- 4 کیلوگرم که طول پرتاب مواد 2 متر است، زمانی بین 20- 17 ثانیه می باشد.


نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی:

در ابتدا نوع حریق را تشخیص دهید ( چه نوع موادی باعث بروز حریق شده و از کدام کلاس حریق می باشند ).
با استفاده از راهنمای استفاده از کپسول که بر روی بدنه آن نصب شده است، نوع کپسول مناسب را انتخاب می نمایید. کپسول را به محل حریق نزدیک نموده، سیلندر را به صورت آماده در دست گرفته و در محیط پشت به جریان باد ایستاده و با حفظ خونسردی کامل میله ضامن را بکشید و سر شیلنگ کپسول را به سمت حریق نشانه گرفته و شیلنگ کپسول را به سمت مرکز حریق بگیرید و دستگیره را فشار دهید.
ابتدا از لبه آتش شروع به اطفاء حریق نموده و به صورت جاروکش نازل را به اطراف حرکت دهید. همان گونه که در پاراگراف قبلی بیان شد فاصله بین حریق با توجه به وسعت و نوع حریق متفاوت است که این فاصله باید رعایت گردد.

 

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی


شناسایی نوع کپسول های آتش نشانی:

با توجه به ساخت و تولیدات کپسول های آتش نشانی، شرکت های سازنده گوناگون هر کدام با توجه به سلیقه و ویژگی های خاص خود، کپسول ها را طراحی و اجرا می نمایند. در زیر به نمونه ای از ویژگی کپسول ها که برای شناسایی خاموش کننده ها دارای اهمیت می باشند اشاره می نماییم.


الف) استاندارد: با توجه به اهمیت بالای ثبت اطلاعات مهم هر کپسول بر روی بدنه آن، موسسه استاندارد سازنده را ملزم به رعایت این نکته می نماید. شرکت سازنده موظف است اطلاعات مفید که شامل نوع ماده اطفایی، ظرفیت، طرز کار و کاربرد کپسول و ... را بر روی بدنه کپسول درج نماید. تا افراد به راحتی بتوانند کپسول مناسب با ماده اطفایی مشخص را به راحتی برگزینند، تا در زمان اطفاء دچار مشکل نگردند.


ب) حروف: با حروفی که نماینده یک گروه از مواد قابل اشتعال هستند نوع ماده مشخص می گردد. به عنوان مثال: حرف A بر روی بدنه کپسول های آتش نشانی برای حریق های نوع جامد، حروف AB بر روی بدنه کپسول های آتش نشانی برای حریق نوع جامدات و مایعات، حروف ABC بر روی بدنه کپسول های آتش نشانی برای حریق جامدات، مایعات و وسایل الکتریکی استفاده می شود.


ج) شناسایی از روی قطعات دستگاه:
1-    خاموش کننده های دارای بدنه یک تکه، بدون درز و نازل قیفی شکل محتوی گاز CO2 می باشند.
2-    خاموش کننده های دارای نازل با قطر کم محتوی آب می باشند.
3-    خاموش کننده های دارای نازل با سوراخ های هواکش محتوی کف مکانیکی می باشند.
4-    خاموش کننده های دارای نازل معمولی محتوی پودر می باشند.


مکان مناسب نصب کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی می بایست در نزدیکی ورودی و خروجی ساختمان و دور تر از مواد خطرناک و وسایل دست و پاگیر، حداکثر در ارتفاع 1/5 متری از سطح زمین با استفاده از بست های مخصوص  نصب گردد و در صورتی که وزن خاموش کننده بالاتر از 18 کیلوگرم باشد باید حداکثر در ارتفاع 1 متری از سطح زمین نصب گردد.


زمان شارژ کپسول آتش نشانی

مدت زمان شارژ در تمامی کپسول های آتش نشانی یک ساله می باشد و فقط کپسول های آتش نشانی بیوورسال مدت انقضای شارژ آنها 5 ساله می باشد.

 

زمان شارژ کپسول آتش نشانی


تاریخ مصرف کپسول آتش نشانی

علاوه بر مدت زمان شارژ کپسول ها، سیلندرهای کپسول ها نیز دارای طول عمری می باشند. طول عمر سیلندرهای آتش نشانی طولانی تر از مدت شارژ آنها و به بیش از 10 سال میرسد. در صورت تغییر شکل انواع سیلندرهای کپسول ها، می بایست سیلندرها تعویض شوند. در صورتی که یک بار از کپسول آتش نشانی استفاده شده باشد نیاز به شارژ مجدد دارد. حتی اگر محتوی کپسول به طور کامل تخلیه نشده باشد و کپسول دارای حجم باشد بعد از یک بار استفاده دیگر فشار و قدرت اولیه را نخواهد داشت و در زمان حادثه ممکن است باعث پشیمانی گردد.


نتیجه گیری:

استانداردهای بین المللی با توجه به محتوای خاموش کننده ها رنگ هایی را معین نموده اند، که باید تمامی بدنه و یا قسمتی از آن با رنگ مشخص رنگ آمیزی شوند. معمولاً خاموش کننده های دستی در ایران دارای رنگ قرمز می باشند و بر روی بدنه آن نواری با رنگ های مختلف وجود دارد که نشانه نوع کپسول می باشد. این کار شناسایی نوع کپسول را برای شهروندان راحت تر نموده است، بر همین اساس کپسول های آتش نشانی محتوی آب به رنگ قرمز، محتوی پودر به رنگ آبی، محتوی کف ( فوم ) به رنگ لیمویی، محتوی دی اکسید کربن به رنگ مشکی و محتوی هالوژن به رنگ سبز می باشد. تنها عاملی که باعث تغییر در رنگ کپسول ها میشود نوع ماده اطفایی می باشد. ظرفیت کپسول هیچ تأثیری بر روی رنگ کپسول ندارد.

شرکت گرمایش برودت پارس با سابقه ای طولانی در زمینه مشاوره آتش نشانی، طراحی، نظارت، اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق و اگزاست فن، صدور تأییدیه پایانکار، تهیه و فروش کلیه  تجهیزات آتش نشانی همراه با اصالت کالا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید از طریق کامنت و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ما با لبخند آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.


 

bakhshipour
کدام خاموش کننده مانومتر ندارد
گرمایش برودت پارس
بدلیل فشار بسیار بالا و مایع بودن ماده دی اکسید کربن، خاموش کننده co2 مانومتر ندارد.

1000 کاراکتر باقیمانده است


Firefighting-logo.png

ﯾﺎﻓﺖ آﺑﺎد، ﺑﻠﻮار ﻣﻌﻠﻢ، ﺳﻪ راه ﺟﻮاد زﻧﺪﯾﻪ، ﻧﺒﺶ ﺧﯿﺎﺑﺎن زﻧﺪﯾﻪ، پ 106، طبقه 4، واحد 10.
02166233275 :ﺷﻤﺎره ﺗﻤﺎس 
02166223116 :ﺷﻤﺎره ﻓﮑﺲ 
ایمیل : info@gbpars.com

Whatsapp Premium

برای مشاوره آنلاین در واتساپ کلیک کنید ویا با شماره های ما تماس بگیرید

چت در واتساپ
Close and go back to page

Search